bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Archiwum III - IV' 2006
« » bio-forum.pl « Rośliny w domu « Rośliny mięsożerne « Muchołówka « Archiwum « Archiwum 2006 «
Closed Zamknięte — nowe wątki dodawaj na stronie wyżej w hierachii
12.04.2006  09:54
Marek Ciszewski
100
i starsze wypowiedzi (do 12 kwietnia 2006) [Marek Ciszewski]
Closed Zamknięte — nowe wątki dodawaj na stronie wyżej w hierachii
« » bio-forum.pl « Rośliny w domu « Rośliny mięsożerne « Muchołówka « Archiwum « Archiwum 2006 «

#0

2006.04.24 15:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Iza Łukaszewicz
Witajcie!
Od soboty jesteśmy posiadaczami muchołówki. Miała byc rosiczka dla 4-latka, ale okazaliśmy się kompletnymi laikami. Teraz nabywam wiedzy przez internet. Czy muchołówce trzeba podawać owady, czy złapie je sama? Jak duża rośnie?

#0

2006.04.24 16:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin1
Witaj Iza :)
Muchołówce nie trzeba podawać, złapie je sama :).

#247
od listopada 2005

2006.04.24 16:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Masz rację, o ile w pobliżu są muchy, ale w domu nie są miłym gościem więc karmienie wskazane. Wydaje mi się że trzymasz muchołówkę(muchołówki) gdzie same wchodzą do pułapek - masz w takim razie mniej pracy - tylko pozazdrościć... Pozdrawiam...

#32
od lutego 2006

2006.04.27 07:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Malwina Warych (malina)
Śmiszne te pułapki;] ale Marku widzę ze trzymasz muchołówkę w samych żwirku :| można tak :/?? zakwitł mi tłustosz i mam wielką ochotę się wam nim pochwalić no ale nie mam takiej możliwości ponieważ coś mam nie tak z kablem USB i nie mogę ściągnąć zdjęć...ehh, no cóż :(

#251
od listopada 2005

2006.04.27 09:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Witaj Malwina...rzeczywiście byłem zaskoczony tymi bliźniaczkami, ponieważ pierwszy raz coś takiego zobaczyłem. Zastanawia mnie, jak często takie patologie występują...? Może ktoś już się spotkał z takim zjawiskiem - chętnie bym się zaznajomił jaka jest tego przyczyna. Zresztą wśród ludzi też się od czasu do czasu rodzą zroślaki. chociaż te na zdjęciu mają osobne szypułki.

Słusznie zauważyłaś że muchołówki trzymam w samym żwirku, ale jest to zabieg przejściowy. Zauważ na zdjęciu łodyżkę czerniejącą, którą w pewnym momencie trzeba będzie w całości usunąć. To skutek działania prawdopodobnie jakiegoś mikroskopijnego roztocza, które w tym roku zaatakowało całą moją hodowlę muchołówek, a mam ich sporo. Jedyną deską ratunku trzeba było natychmiast wymienić podłoże. Ten żwirek to czasowa izolatka. Muchołówka w samym żwirku może przebywać nawet do dwóch miesięcy, ale wody musi mieć wtedy do połowy wysokości doniczki.
Na pociechę dodam, że wszystkie mychołówki uratowałem.

A na tym zdjęciu znajduje się główny winowajca całego zamieszania\
https://www.bio-forum.pl/messages/527/31228.html

#0

2006.04.30 14:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

multipanterka
Witam.

Proszę pomóżcie :-) Kupiłam na allegro muchołówkę i przyszła do mnie delikatnie mówiąc w kiepskiej kondycji. Wszystkie liście czarno-żółte itd. NIe mam pojęcia co w czym rzecz, ale zauważyłam, że ziemia mojej roslinki pokrywa się stopniowo jakimiś dziwnymi rdzawo-brązowymi kropkami, jakby jakiś pasożyt. Wszystkie liście jej zżółkły i nie wypuszcza nowych. Co to może być i jak ją ratować??

#262
od listopada 2005

2006.04.30 14:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Jeśli kupiłaś na allegro, to muchołówkę otrzymałaś w opakowaniu. Najprawdopodobniej zaparzyła się w czasie trwania transportu. Muchołówka lubi wysoką temperaturę do 35 st.C, ale jeśli była szczelnie zapakowana, to sie poprostu udusiła, ale nawet w tym stanie nie rezygnuj z niej i spróbuj ją odratować.
Na razie nie usuwaj żadnych listków, chyba że zaczna sie pokrywać pleśnią, albo wystąpią śluzowate wykwity. Doniczkę przechyl 90 st od pionu i w takiej pochylonej pozycji dość energicznie i obficie spryskuj rozpylaczem te rdzawo- brązowe kropki. Używaj tylko wody destylowanej. Po tym zabiegu wymyj zewnętrzną część doniczki, wstaw do spodka z wodą i cierpliwie czekaj nawet miesiąc i nie zrażaj się, gdyby trzeba było usunąć wszystkie zewnętrzne części zielone. Bulwy muchołówki są dość odporne na takie udary i może wypuścić nowe pędy.
Życzę dużo cierpliwości i serdecznie pozdrawiam...

#246
od listopada 2005

2006.04.24 16:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Witaj Iza...Tak - w domowych warunkach trzeba podawać owady i tylko żywe...najlepiej muchy, bo najmniej kłopotliwe, ale można podawać też inne dla urozmaicenia jadła, także pająki. Wszystko koniecznie żywe. Na tych stronkach dowiesz się dlaczego tak trzeba. Muchołówki żyją do 25 lat i niektóre osiągaja dość pokaźne rozmiary, ale to zależy od gatunku (jest ich około 60 i ciągle dochodzą jakieś mieszańce). Dla przykładu odmiana Giant produkuje pułapki max. do 5 - 7 cm.

#250
od listopada 2005

2006.04.26 14:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Kilkakrotnie przy różnych okazjach opisywałem sposoby rozmnażania muchołówki. Jednym z takich sposobów jest rozmnażanie wegetatywne. Polega ono na odcinaniu części pędów od rośliny macierzystej i ukorzenianiu tej części w osobnym podłożu. Jeśli chodzi o muchołówkę, to zachęcałem, aby nie wyrzucać zdrowych części, które musieliśmy z różnych przyczyn odciąć, np. pęd kwiatowy, bo można z takich odciętych części, nawet 3 cm. uzyskać nową muchołówkę. Oto przykład: na początku marca usuwałem pęd kwiatowy i wsadziłem do mokrego żwirku. Dzisiaj mam z tego kawałka nową muchołówkę
rozmna¿anie wegetatywne mucho³ówki\
A przy okazji ciekawostka : na jednej łodyżce wykształciły się dwie pułapki - siostry syamskie.
wdie pu³apki na ³ody¿ce\

#2
od listopada 2021

2022.06.02 13:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mateusz Murach (muraszek)
Z Pędu kwiatowego miałem najlepsze efekty jeśli chodzi o rozmnażanie muchołówki. Sprawdzona metoda czyli pocięty pęd kładę płasko na ziemi i czekam. Standardowo dużo słońca, ciepło i wysoka wilgotność i nic więcej nie potrzeba. W razie potrzeby przesyłam prostą i przystępna instrukcję https://mucholowki.pl/rozmnazanie-mucholowki/ mam nadzieje że się komuś przyda. Przykładowe efekty:
« » bio-forum.pl « Rośliny w domu « Rośliny mięsożerne « Muchołówka « Archiwum « Archiwum 2006 «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji