Suszenie grzybów... jeśli pozwolicie, chciałbym nadać sprawie uporządkowany bieg
Śmiem twierdzić, że poprzez suszenie grzybów, zależnie od wybranej metody, możemy pozbawić nasze znaleziska cennych właściwości odżywczych i smakowych. Jeśli przyglądając się różnym metodom zaobserwujemy prawidłowości, będziemy w stanie wybrać najkorzystniejszą z nich. Chciałbym nadać temu wątkowi nowy bieg, żeby potwierdzić lub podważyć powszechne twierdzenia i z Waszą pomocą postawić kropkę nad „i”. Proszę, przeczytajcie punkty 1-5, skomentujcie prawidłowości A-C i odpowiedzcie na pytania D-G.
Ważne: poniżej prezentuję wyłącznie opinie własne i zasłyszane. Poszukuję opinii "szkiełka i oka".
O metodach suszenia: za i przeciw + *komentarz
1. Suszenie na słońcu – stosowane przez naszych dziadów. W ciągu dnia obracali kapelusze, by zawsze były skierowane do słońca.
Za: czysta, naturalna, tania.
Przeciw: pracochłonna, nieskuteczna w pory słotne, które obfitują w grzyby.
* nie na dzisiejsze czasy
2. Na kaloryferze, na piecu, nad piecem – stosowana przez dużą grupę grzybiarzy w sezonie grzewczym
Za: wygodna, tania, daje piękny zapach grzybów
Przeciw: części grzyba przywierają do podłoża (papier, grzejnik), sok brudzi miejsca zetknięcia, ogrzane powietrze unosi kurz, i pyły które są filtrowane/wchłaniane przez grzyby, zbyt niska temperatura nie pozwoli na wysuszenie niektórych okazów, zbyt wysoka zmieni ich zapach, smak, wypłucze część składników odżywczych.
*chciałbym, by ktoś mógł naukowo potwierdzić, że grzejniki przyścienne, które zazwyczaj są utrzymywane w średniej czystości, mogą stanowić źródło niekorzystnych elementów, które wnikają do naszego pożywienia. Dlaczego wysuszone w ten sposób grzyby zachowują niższe właściwości odżywcze od mrożonek? Czy wraz z wodą odparowuje część korzystnych składników?
3. Na sznurkach nad palnikami gazowymi / w piekarniku
Za: wygoda, szybkość procesu
Przeciw: kontakt ze spalinami, nadmierna temperatura, pozbawienie grzyba dużej ilości substancji odżywczych, trwała zmiana smaku grzyba, kosztowna z uwagi na zużycie gazu
*dla kamikadze…
4. W suszarkach do grzybów / owoców
Za: czysta, szybka
Przeciw: kosztowna (wysoki pobór energii elektrycznej), temperatura może niekorzystnie wpływać na niektóre składniki, mało wydajna, kontakt z elementami z tworzyw sztucznych.
*tu znów pojawia się obieg powietrza i temperatura. Jakie składniki zostają zachowane w wysuszonych grzybach, a co zostaje oddane na zewnątrz?
5. na zimno, z użyciem środka chemicznego silnie wiążącego wilgoć
Za: nie pozbawia grzybów żadnych naturalnych składników, nie „wzbogaca” grzybów w dodatki pochodzące z zewnątrz, wielokrotnego użycia o każdej porze, bardzo wydajna, pozwala na suszenie grzybów w całości, nie zależy od temperatury (np. może odbywać się w lodówce)
Przeciw: wymaga nakładów finansowych i majsterkowania, wymaga też czasu
*w pobliżu znajduje się środek absorbujący wilgoć, lecz nie styka się z grzybami. Proces trwa ładnych kilka dni, więc tyle, ile trwa wysuszenie grzyba w warunkach naturalnych.
Prawidłowości
Tym więcej naturalnych składników zatrzymanych zostanie wewnątrz grzyba:
A. im dłużej będzie trwał proces suszenia
B. im niższa będzie temperatura suszenia
C. im mniejszy będzie przepływ powietrza
Ciekawe…
D. Grzyby halucynogenne suszy się wyłącznie na zimno, aby nie ubyło z nich „mocy”. Czy naszym suszonym grzybom również ubywa „mocy”? Jeśli tak, jakiej i jak dużo?
E. Jaki wpływ ma bezpośrednie działanie promieni słonecznych na grzyby? Czy takie grzybki „produkują” wówczas jakiekolwiek związki, czy ich żywot kończy się trwale z chwilą przekrojenia w kuchni?
F. Mamy do wyboru suszenie, marynowanie i mrożenie, ale najmniej właściwości odżywczych tracą grzyby mrożone. Co i w jakiej ilości tracimy więc stosując różne metody suszenia?
G. Jak suszylibyście owoce, aby zachować w nich możliwie najwięcej wartościowych elementów?
Pozdrawiam serdecznie i czekam na komentarze do prawidłowości A-C oraz odpowiedzi na pytania D-G.