no to z Jurkiem bym się nie zgodził iż grzyby nie mają wartosci odżywczych - mają dosyć sporo białka i weglowodanów -problemem jest tylko tzw. zamkniecie białka w komórkach - dlatego trzeba je obrabiac termicznie:
cyt.
Grzyby i zdrowie
Boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus)
prezentowany pięknie na stronie Zenita, zarówno w galerii jak i w opisie wyprawy na zimówki 30.12.2001, jest grzybem hodowlanym. W naturze występuje późno, najczęściej w listopadzie. Okazuje się, że boczniak posiada wiele właściwości sprzyjających zdrowiu a nawet jest traktowany jako grzyb leczniczy. Na stronie:
http://www.lecive-houby.wz.cz/hliva.htm można znaleźć informacje o uprawie i właściwościach tego grzyba. Na tej stronie można także dowiedzieć się o innych grzybach uprawianych i sposobach ich uprawy.
Okazuje się, że boczniak ostrygowaty w swojej suchej masie zawiera: 50% węglowodanów, 25% białek, 5-10% substancji mineralnych oraz azotu i fosforu, 1-2 % tłuszczów, witaminy C i B oraz znaczne ilości kwasu foliowego, który wspomaga rozrost młodych komórek w tym również komórek produkowanych przez szpik kostny. Niedostatek kwasu foliowego w organiźmie powoduje m.in.
-zaburzenia wzrastania włosów,
- zaburzenia w rozwoju kości,
-zmiany zapalne naskórka w okolicy ust,
- obniżenie poziomu białych krwinek.
Przeprowadzone próby wykazały, że spożywanie boczniaków powoduje:
- obniżenie poziomu lipoprotein w surowicy krwi,
- obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów.
W tradycyjnym lecznictwie chińskim boczniaki w formie sproszkowanej podawane są na wzmocnienie naczyń krwionośnych i ścięgien mięśni. We współczesnej medycynie chińskiej podaje się ususzone i sproszkowane boczniaki przy leczeniu lumbago i tendencjach do drętwienia kończyn.
W Czechach produkuje się extrakty dietetyczne z użyciem boczniaków przeznaczone dla redukcji poziomu cholesterolu. Rosjanie wyizolowoli z boczniaka antybiotyk o nazwie Pleurotin. Japończycy informują o ztrzymywaniu rozwoju guzów nowotworowych po zastosowaniu wodnego extraktu boczniaka ostrygowatego. Przy redukcji poziomu cholesterolu zaleca się dzienną dawkę 3-9 gramów suszonych, sproszkowanych grzybów. Proszek podaje się jako dodatek do zupy, albo innych pokarmów lub po prostu rozpuszczony w letniej wodzie. Przy spożywaniu grzybów świeżych należy dawkę zwiększyć dziesięciokrotnie.