Ożywiam wątek. Podszedłem do tego gatunku z Szaferem. W dalszym ciągu waham się pomiędzy Viola elatior a Viola pumila. Okazy mają cechy pośrednie, niewykluczony mieszaniec obu gatunków. Za pierwszym gatunkiem przemawia między innymi to, że niektóre liście są słabo sercowate u nasady ogonka. Za drugim gatunkiem przemawia to, że roślina jest raczej naga jeśli chodzi o łodygę i przylistki.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 12.czerwca.2018)
Bardzo dziękuję za pomoc, już myślałam, że nikt się nie podejmie próby weryfikacji ze względu na małą ilość zdjęć (postaram się o więcej za tydzień).
Roślinka była raczej drobna, do 20 cm, jak mały bratek polny. Nie jestem też pewna nasady ogonka - nie jest wyraźnie klinowata, przylistki dosyć drobne tylko długości ogonka i nic więcej... Chyba rzeczywiście mieszaniec.
Dziękuję jeszcze raz:-)
Siedlisko na którym rośnie jest zdegradowane (zarasta nawłocią), w części ruderalne, ale bardzo wilgotne, poprzeszywane kanałami (w obecnych warunkach pogodowych były suche) Oprócz nawłoci mieszanka roślin związanych z siedliskami wilgotnymi i mokradłowymi. Całość w odległości ok 6 km od Wisły.
#4461
od marca 2010
A kształt przylistków? Czy Szafer pisze coś na ich temat? Bo to, że V. pumila ma nagą łodygę, liście od spodu i przylistki wskazywałoby na ten gatunek. Ale z kolei nie wiemy, jakiej wielkości są przylistki w górze łodygi. U V. elatior mogą dochodzić do 6 cm długości i 10 mm szerokości, jak stoi w atlasie u Marka. Te raczej na takie nie wyglądają, choć ze zdjęcia trudno oceniać. Ciekawam bardzo, który to:-) Pewnie masz rację, Piotrze, że mieszaniec.
Ze względu na brak wyraźnej, klinowatej nasady liścia oraz widoczne frędzlowate przylistki, raczej wykluczyłbym Viola pumila i V. elatior, a rozważałbym jakiegoś mieszańca z udziałem Viola canina, względnie jego podgatunek. Niestety, nie miałem okazji obserwować w realu fiołka drobnego i wyniosłego, więc to tylko moje sugestie.
Viola stagnina, tydzień temu pierwsze zakwitały w dolinie dolnego Sanu