Klucz Rostańskiego jest teraz poza moim zasięgiem. Najpóźniej będę mógł się tym gatunkiem zająć w poniedziałek. Jedno jest pewne. To grupa kluczowa z poprzednim gatunkiem.
Pierwsze podejście. Uznajemy, że jest to gatunek o kwiatach mniejszych niż dla typowego wiesiołka dwuletniego, zatem przeskakujemy do punktu 13 i wybieramy opcję z sercowatymi płatkami korony. To nas prowadzi do punktu 15, gdzie zdecydowanie wybieram opcję o koniuszkach działek w pączkach kwiatowych przylegających do siebie. To nas prowadzi do punktu 16. Tutaj wybieram wariant drugi, oznaczający między innymi, że zalążnie są pokryte włoskami odstającymi. Zatem przeskakujemy do punktu 21. Tutaj zdecydowanie wkraczamy w opcję o czerwonym punktowaniu i czerwonej osi kwiatostanu. Mamy punkt 28. I tutaj można utknąć. Potrzebny widok torebki z góry. Potrzebna informacja, czy liście łodygowe są faliste lub pomarszczone czy też płaskie.
W pierwszym wypadku w grę wchodzi gatunek Oenothera hoelscheri. W drugim przypadku po odrzuceniu kilku możliwości wyszedł mi gatunek Oenothera flaemingina. Obydwa gatunki są mieszańcami z udziałem Oenothera rubricaulis, ale w oparciu o te zdjęcia do czystego gatunku nie doszedłem. Jest on w grupie gatunków z zieloną młodą osią kwiatostanu.
No to wszystko jasne. Gwoli ścisłości w tej materii jestem uczniem prof. Krzysztofa Rostańskiego, który wspierał mnie nie tylko duchowo już pod początku studiów.