To nie będzie takie proste, ale jak na wiesiołek późno kwitnący to jest stanowczo za wcześnie.
Podszedłem d tego okazu z kluczem Rostańskiego i wychodzi mi, że możesz mieć rację, ale w grę wchodzi jeszcze gatunek wiesiołek punktowany, który jest mieszańcem dwuletniego i późnokwitnącym.
Dobrze było by dodać zdjęcie nie rozwiniętych pączków, aby móc przyjrzeć się ich końcówkom. Jeżeli dolne liście są eliptyczne to w grę wchodzi mieszaniec.
Po pączkach widać, że przynajmniej poruszamy się we właściwej grupie kluczowej - koniuszki działek przylegają do siebie nasadami. Ponieważ na pierwszym zdjęciu widać, że zalążnia jest pokryta odstającymi włoskami można przyjąć, że jest to grupa kluczowa prowadząca u Rostańskiego do punktu 21. Kolejny etap prowadzi do punktu 28 ponieważ łodyga i oś kwiatostanu są wyraźnie czerwono punktowane. I dopiero teraz zaczynają się kłopoty i być może trzeba będzie poczekać na owoce. Poza cechami ząbków koronki torebki pozostają nie jednoznaczne liście łodygowe. Mogą one być faliste lub pomarszczone dla pierwszej grupy lub płaskie dla drugiej grupy. Na tym na razie poprzestanę. Jeśli do tej pory mamy rację nasz gatunek jest w grupie drugiej.
Piotrze, bardzo serdecznie dziękuję za pomoc. Czekamy na owoce. Mam jeszcze pytanie odnoście klucza do oznaczania wiesiołków. W jakim wydawnictwie został on opublikowany? Niestety, nie trafiłem na niego do tej pory, a chętnie bym go przestudiował.