Witam,
Pokrój rośliny sugeruje, że może to być widłak cyprysowy (regularna budowa i gałązki mniej więcej jednakowej długości). Dla pewnego oznaczenia potrzebne byłoby zbliżenie na gałązkę i wypowiedź specjalisty od widłaków :)
U widłaka cyprysowatego, rozwidlone gałązki nadziemne ustawione są prawie równolegle do siebie, a u spłaszczonego są rozgałęzione bardziej widlasto. Masz rację, należałoby jednak pokazać parę innych szczegółów.
Zdjęcie przedstawia widlicza cyprysowego (Diphasiastrum tristachyum). Bardzo rzadki gatunek widłaka w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin z kategorią EN. Ma on gałązki dość ściśnione, a liście brzuszne i grzbietowe są prawie jednakowe. Podobne gatunki widliczy: w. zeillera i w. spłaszczony wyglądają inaczej.
Prosiłbym o podanie miejsca, roku wykonania zdjęcia przedstawionego widlicza cyprysowego oraz autora który je wykonał. Informacja jest ważna związku z planowaniem wydania kolejnej III edycji "Polskiej Czerwonej Księgi Roślin". Z góry dziękuje.
To stanowisko robi niesamowite wrażenie. Wydaje się większe niż obserwowane przezemnie w Stąporkowie. Powinien tu powstać rezerwat przyrody.
Powstanie obszar NATURA 2000 - Mierkowskie Wydmy (aktualnie zgłoszony do KE).
#521
od lutego 2007
Na pewno nie w rezerwacie, to co najcenniejsze czyli torfowisko z ponikłem wielołodygowym, rosiczą pośrednią, przygiełka brunatną i pływaczem drobnym, oraz stanowisko widlicza jest poza nim ale w planowanym obszarze NATURA 2000 Mierkowskie Wydmy.
Znam, znam Andrzeju. Wspólnie z Piotrem przemierzaliśmy te tereny (rezerwatu i Natury 2000), ale tych widliczy jeszcze nie widziałem. Mam nadzieję, że w przyszłym roku Piotr mi je pokaże:). Swoją droga to ciekawy obszar, zwłaszcza zagłebienia miedzywydmowe, gdzie można spotkać torfowiska i naturowe siedliska, np. 7150 "Obniżenia na podłożu torfowym z roślinnością ze związku Rhynchosporion"
(wypowiedź edytowana przez Borealis 16.grudnia.2009)
Rozmawiałem ostatnio ze znajomym botanikiem. Okazuje się że obszary Natura 2000 to najskuteczniejsza forma ochrony, gdzie dopuszcza się niszczenia siedlisk. Złamanie tego zakazu wiąże się z bardzo wysoką karą pieniężną. Więc o los stanowiska widlicza cyprysowego można być spokojnym. Czekamy na ich zatwierdzenie.
Pomyłka. Przy obszarach Natura 2000, nie dopuszcza się niszczenia siedlisk.
To stanowisko widlicza cyprysowego jest największym w Polsce.