Witam! Nie wiem jak odróżnić paprocie, ale nasunął mi się pomysł i pytanie jednocześnie. Chciałbym sfotogrfować plemniki paproci. Ma ktoś sugestie jak to zrealizować?
Lata czterdzieste XIX w. Sumiński wyhodował paproć z zarodnika, odtworzył budowę plemni, odkrył istnienie rodni, opisał przenikanie do niej plemników i wytwarzanie się wewnątrz rodni zarodka, z którego wyrasta nowa paproć.
Może pójść jego śladami i spróbować też od zarodnika?
Dziękuję za sugestię. Nie mogę znaleźć jego pracy na ten temat. Może dawno temu to było. Ma ktoś może dostęp do niej i mógłby mi wskazać źródło?
Co do zdjęcia Alicji to na pewno jest to Narecznica samcza. Charakterysttycze cechy: spora roślina, liście ułożone w lejek, na bardzo krótkich łodygach, listki odcinków II-go rzędu zakończone prostokątnie.
Natomiast, moim zdaniem, zdjęcia Mariusza przedstawiają inną Narestnicę. Jego okaz ma liście odcinków I-go rzędu rozmieszczone na łodydze znacznie rzadziej, podobnie jak liście odcinków III-go rzędu. Nieulistniona część jest znacznie dłuższa. Moim zdaniem to Narecznica błotna albo górska. Ostateczne rostrzygniecie może przynieść kształt odcinka III-rzędu (tych najdrobniejszych), poniewaz błotna ma je zakończone ostro, a górska owalnie [1].
[1]J. Rostafiński, Przewodnik do oznaczania roślin, PWRiL, Warszawa, 1956, s. 256.
Na postawie
Jak by nie było ciekawy okaz.
Pozdrowienia
Piotr Przybyszewski
Po głębszym namyśle skłaniam się ku Narecznicy górskiej, ponieważ odcinki liści II-go rzędu ułożone są na łodydze naprzeciwlegle w dolnej częsci liścia, przechodzące w naprzemianległe w części górnej, podczas gdy błotna ma ułożenie naprzemianległe na całej długości. Ale, powiadam ostateczne roztrzygniecie to powiększenie odcinków IIIgo-rzędu.
Pozdrowienia
Piotr Przybyszewski
zdjecie Mariusza przedstawia Athyrium, najpewniej filix-femina