A dużo tych prostych włosków na spodzie liścia? Raczej R. pericrispatus.
Może trochę źle określiłem owłosienie na spodzie. Spód pokryty jest cienką warstwą filcu. Prostych włosków jest dość dużo, ale występują tylko na nerwach. Na co mam zwracać w przyszłości uwagę przy oznaczaniu jeżyny wąskolistnej? Dziękuję bardzo za wskazówki.
Jak tylko na nerwach, to mój typ dostaje punkty ujemne:D (u R. pericrispatus jest najczęściej dość równa "warstwa" włosków prostych, pod którą jest filcowata warstwa włosków gwiazdkowatych). Za R. montanus przemawia zabarwienie pędów. Za R. pericrispatus silnie pofałdowany brzeg liścia. Liście środkowe są raczej takie jak na zdjęciu 3 (brzegi prawie równoległe) czy jak na 4 (wyraźnie odwrotnie jajowate, w środku najszersze)? Ile jest kolców na 5 cm pędu wegetatywnego?
Dziękuję bardzo za pomoc. Teraz mam duże wątpliwości co do owłosienia liści, obawiam się, że mogłem coś zamieszać. Jutro pójdę w teren z lepszą lupą i dokładnie to sprawdzę.
Gorąco zachęcam, aby zachowywać reprezentatywny okaz zielnikowy:D
Teraz sprawdziłem dokładnie. Dopiero pod dużym powiększeniem widzę, że kutner jest z bardzo krótkich, prostych włosków, ściśle przylegających do blaszki. Dłuższe włoski występują tylko na nerwach. Liście głównie są takie jak na 3. zdjęciu. Mają równoległe boczne krawędzie. Ilość kolców na 5 cm około 4-5 szt.
(wypowiedź edytowana przez markiz 29.czerwca.2017)
no to w takim razie raczej R. montanus:D