a czemu nie babuszka grubaśna?
Wydaje mi się, że to arnika górska. 100% pewności brak.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 21.marca.2017)
Arnikę mam dość dobrze opatrzoną, to bylina kłączowa, powinno być więcej rozetek. Nie pasują mi tu liście rozetowe, które są bez ogonków, podługowato – odwrotniejajowate, najczęściej rozpostarte płasko na podłożu, co najmniej 2 razy dłuższe niż szersze, z kilkoma wydatnymi, równoległymi nerwami.
Z początku myślałem o gruszyczniku (Moneses uniflora) w fazie juwenilnej, ale ten ma mniejsze liście.
#588
od maja 2007
Dzięki za sugestie:)
Ja z kolei teraz zastanawiam się nad dąbrówką piramidalną?
Rudbeckia rownież tworzy podobne rozety w tej fazie wzrostu
W istocie, kojarzę. Na przykład Rudbeckia hirta która zdaje się ruszyła na podbój naszego kraju, chociaż daleko jej do osiągnięć Rudbeckia laciniata, czy wszystkich amerykańskich przedstawicieli rodzaju Solidago.
Dzięki Piotrze. Co do Rudbeckia hirta, na razie będę się trzymał Twoich sugestii (wyrzutek z ogrodu), sprawdzę też rozetki, bo dokładnie wiem gdzie rosły te rośliny. W moim przypadku może to się potwierdzić, że to ten gatunek, bo znalazłem go na suchym, nagrzanym miejscu. Jednak w przypadku rozetek ze zdjęcia Ani, mam jednak wątpliwości.
Z publikacji "Rośliny obcego pochodzenia w Polsce" wynika, że ten zadomowiony lokalnie kenofit ma kategorię AS (rodzaj kolonizacji):
A – gatunki wnikające do zbiorowisk roślinnych rozwijających się na siedliskach antropogenicznych, tj. stworzonych przez człowieka;
S – gatunki wnikające do zbiorowisk seminaturalnych (tj. półnaturalnych; zbiorowisk, siedlisk częściowo przeobrażonych);
Z drugiej jednak strony, gatunki obce (i inwazyjne), bez względu na rodzaj przyczyn - są w coraz większej ekspansji
Mnie to zdjęcie nadal męczy - widziałem na 100% i to nie raz takie rozety, właśnie w zacienionych czy wilgotnych miejscach, dąbrówka równiez przez głowę przeleciała - w każdym razie na pewno zapadnie mi w pamięć !
Mała uwaga odnośnie siedlisk - wspomniana wyżej arnika górska na Niżu Slaskim występuje na terenach relatywnie młodych borów sosnowych. Potwierdzam z własnych obserwacji z rejonu na S od Lubina. Co robi w lasach?? Zapewne chce po prostu przetrwać...