Pięciornik rozścielony - Potentilla procumbens. Nazewnictwo za Rośliny Polskie - Szafer, Kulczyński, Pawłowski
Nigdzie nie mogę znaleść w internecie
Dzięki. U nas nie sprawdziłem ;]
Ze stosowaniem synonimów to jednak warto uważać, nie zawsze nimi są;)
Akurat pierwszy link kieruje na Potentilla procumbens (L.) Clairv. (=sybaldia rozesłana, tatrzańska), a to jest całkiem inny gatunek, niż Potentilla procumbens Sibth. (=pięciornik rozścielony), którym rzeczywiście okazy z fotek są, jak i wisi w kolejnych linkach.
To taki dość rzadko trafiający się i wyjątkowy przykład, że zwracanie uwagi na to, kto opisał coś daną nazwą, jednak miewa znaczenie, a sam binom bez cytatu może być niejednoznaczny. Kiedyś zresztą standardem było podawanie autorów przy nazwie. W poważniejszej literaturze i dziś - oczywiście jest.
W istocie, poszedłem na pewna łatwiznę. Ja osobiście znam ten gatunek z dwu miejsc i używam nazwy Potentilla anglica.
ja spotkałem pierwszy raz w tym roku, w sosnowoborowej Puszczy Drawskiej, przez przypadek - na suchej skarpie akurat koło zostawianego samochodu, prawie na granicy rezerwatu "Mokradła Koło Leśniczówki Łowiska", który trzepaliśmy. U nas na wyżynie nie widziałem, ale i nie bardzo chodzę/rozglądam się dokładniej po jego potencjalnych siedliskach.
Moje stanowiska to Chrzanów Kroczymiech oraz Dąbrowa Narodowa Łubowiec. Okazy są w zielniku Muzeum w Chrzanowie. Znaleziska pochodzą z ubiegłego wieku.
W Puszczy Piskiej na Mazurach pospolity
U siebie też go spotykam, np. pod linią energ. w lesie za torami w J.Ż. -:)