Znam Centaurea mollis z uprawy, i ten gatunek nie jest do niego podobny. Wszystko wskazuje na Centaurea Triumfetti, który ma mieć niebieskie kwiaty i być białowełnisto lub pajęczynowato owłosiony.
Centaurea triumfetti faktycznie wygląda, ale to są Bieszczady. No chyba że go ktoś tam posadził w co raczej wątpię.Czy jest zatem możliwość że chaber ten wykształcił nowe cechy w celu przystosowania się do ciężkich warunków? Jak rozróżnić Centaurea mollis od Centaurea montana? Bo Centaurea montana czasami dziczeje.
#1679
od stycznia 2008
Chaber miękkowłosy Centaurea mollis bywa uważany za odmianę Centaurea montana. Centaurea montana sensu stricto chyba nie była w Polsce notowana. Ma ona kosmate liście od spodu a od góry nieowłosione. Co do tego na zdjęciu to jest to Centaurea mollis, który w Bieszczadach ma zarówno stanowiska antropogeniczne (na dole) jak i naturalne (na połoninach). Te z połonin są nieco bardziej kosmate, a ten miał jeszcze dodatkowe nieszczęście, że wyrósł na szlaku i buty turystów go sponiewierały, co wpłynęło na pokrój. Różnice między C. mollis a C. triumfettii to głównie długość frędzli na okrywie koszyczka.
(wypowiedź edytowana przez stku 18.października.2016)
To jest trochę dziwne. Ten chaber na zdjęciu ma małe frędzle. Po owłosieniu przypomina mi bardzo chabra barwnego z Pienin. Być może C. mollis tworzy dwie odmiany które się różnią ponieważ jest to cecha przystosowawcza. Wysoko w górach klimat jest cięższy od tego panującego w piętrze pogórza lub regla dolnego. Dlatego owłosienie jest uzasadnione. Ale zastanawiają mnie zatem te frędzle.
Kiedyś czytałem pewien artykuł na temat antropogenicznych stanowisk chabra górskiego w Polsce, ale być może autor pomylił się i włączył chabra miękkowłosego do jednego wora z górskim.
#1681
od stycznia 2008
Co do Centaurea montana to niestety nie jestem na bieżąco tu jest artykuł z 2014 roku "Centaurea montana (Asteraceae) – nowy gatunek dla flory Polski"
bomax.botany.pl/pubs/data/article_pdf?id=3895
(wypowiedź edytowana przez stku 20.października.2016)
Dziękuję za przydatne informacje. Teraz wiem jak rozpoznawać te chabry. To chyba ten artykuł czytałem. Mam jeszcze takie pytanie. Czy to prawda że Centaurea mollis jest subendemitem karpackim? Bo w wielu artykułach i atlasach podają że ten chaber jest subendemitem.