Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
storczyk
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 18 lipca 2016) «

#313
od kwietnia 2015

wczoraj odwiedziłam łączkę w poszukiwaniu goździka pysznego(jeno 2 okazy)trafiłam na ponad 50 okazów kruszczyka błotnego i jeden storczyk przekwitnięty moim skromnym zdaniem to kukułka krwista.muszę działać w sprawie tej łaczki bo w tym roku nie wykoszona w czerwcu i trzcina zarasta:(a szkoda tak bogatego stanowiska z 3 gat storczyków i gożdzikiem.

#13864
od września 2006

2016.07.05 19:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Niewątpliwie storczyk, niewątpliwie rodzaj Dactylorhiza.

#453
od czerwca 2008

- a nie można skosić dopiero w połowie sierpnia???

#314
od kwietnia 2015

Jak było koszone w czerwcu lepiej rosło się goździkom.Pierwszą łączkę skoszono,pozostałe też tylko ta została ale strasznie już trzciną zarosła i po śladach widać,że wjechał ciągnikiem i się wycofał.Może tam podjadę i sekatorem pościnam trzcinę choć trochę bo szkoda stanowiska tym bardziej,że dowiedziałam się,że było też w innym miejscu stanowisko obuwika,które zarosło i nikt nie zadziałał na czas:(

#454
od czerwca 2008

RE: było też w innym miejscu stanowisko obuwika,które zarosło i nikt nie zadziałał na czas
...............................................................................
- czy aby na pewno chodziło o obuwika Cypripedium ?

#315
od kwietnia 2015

Tak na pewno pisał mi o tym P.Nowak

#455
od czerwca 2008

mozna to gdzies przeczytac w internecie? przyznam, ze kilka rzeczy mnie zdumiewa stad wolalbym zorientowac sie u zrodel w czym dokladnie rzecz.

#316
od kwietnia 2015

nie wiem tylko wiem,że znalazcą był K.Spałek i to było dawno,jest opisane stanowisko z okolic Jasionej w Czerwonej księdze woj opolskiego było 2 nie kwitnące okazy ale czy to chodziło o to stanowisko czy inne nie wiem.Być może będę miała okazję porozmawiać z p.Spałkiem to popytam zwłaszcza,że te tereny,które ja ostatnio odwiedzam juz dawno nie widziały prawdziwych botaników:)

#456
od czerwca 2008

Jeśli mam być szczery, to K.Spałek & A. i S.Nowak w pracy o szacie roślinnej i rzadkich gatunkach flory rejonu Głubczyc:
http://glubczyce.pl/download/attachment/599/szata.pdf
- w temacie storczyków na str.79 podali:

"Wśród gatunków siedlisk murawowych do największych strat zaliczyć należy nieobecność omana szorstkiego Inula hirta, dzwonka szczeciniastego Campanula cervaria, podkolana zielonawego Platanthera chlorantha i głowienki wielkokwiatowej Prunella grandiflora. ...Także ekosystemy leśne utraciły część cennych gatunków, m.in. gruszycznika jednokwiatowego Moneses uniflora, rzadkie storczyki - buławnika czerwonego Cephalanthera rubra, tajężę jednostronną Goodyera repens, kręczynkę jesienną Spiranthes spiralis i ozorkę zieloną Coeloglosum viridae a także rzadkiego widłaka – widlicza spłaszczonego Diphaiastrum complanatum."

Podkolan zielonawy na naszych szerokościach nie jest absolutnie rośliną typową dla siedlisk murawowych (bo też i generalnie storczyki nie są dla nich charakterystyczne), często rośnie na obrzeżeniach lasów, w samych lasach i zakrzaczeniach czy też leśnych polanach i łąkach. Natomiast z kręczynką jesienną i ozorką zieloną jest tak, że owszem - w lasach się pojawiają, ale np. ten pierwszy gatunek w widnych lasach obszarów śródziemnomorskich. W Polsce ozorka na podobnej zasadzie, na jakich kukułka szerokolistna w lasach łęgowych - jako efekt sukcesji na siedliskach pierwotnie zupełnie innego charakteru. Natomiast zanik obuwika w wyniku "zarastania" siedliska - z całym szacunkiem, to gatunek wybitnie leśny, a że spotykamy go i na murawach? Cóż, skoro wycięto porastające wzgórza świetliste dąbrowy, nie pozostało mu nic innego jak walczyć o przetrwanie...


(wypowiedź edytowana przez Krzynianek 07.lipca.2016)

#317
od kwietnia 2015

Z tego co jest opisane w czerwonej księdze to,że rósł metr od drogi leśnej w okolicach Jasionej może wycięto drzewa w jego okolicy,nie wiem co tam się dokładnie stało.A ja niestety nie jestem botanikiem i niewiele wiem o siedliskach poszczególnych roślin.Czasem coś przeczytam a potem szukam u nas takich siedlisk.I w wielu przypadkach jest to "szczęście",że coś znalazłam ciekawego.A potem staram się co roku te miejsca odwiedzać sprawdzając jak się ma populacja.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 18 lipca 2016) «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji