Może coś z rodzaju lepnica
Od początku myślę o Silene chlorantha (lepnica zielonawa), ale w przypadku niezbyt szczęśliwych (i szczegółowych) ujęć rośliny na zdjęciu, moje wskazanie jest oparte na - niestety - metodzie prób i błędów. Chociaż kruche przesłanki są ...
Dlatego, ja tez się dalej nie posunąłem, chociaż przed tymi zdjęciami zasiadłem z Roślinami Polskimi Szafera.
#469
od września 2009
Trzeba pod uwagę wziąć również Silene tatarica - szypułki orzęsione (nawet u Szafera)- zdj. 2.
Obejrzałam zdjęcia lepnicy tatarskiej i wydaje mi się, że te moje rośliny najbardziej ją przypominają. Mam więcej zdjęć. Co pokazać dla pewnej identyfikacji?
#470
od września 2009
Płatki Silene tatarica nie posiadają przykoronka czyli dwóch ząbków, które to występują u płatków Silene chlorantha.
Jeśli masz wyraźne zdjęcia kielicha i korony (en face) tej lepnicy, to proszę bardzo. Wydaje się, że na zdjęciu nr 1 nie widać przykoronków, tak więc kol. Zbyszek ma rację, że to jest Silene tatarica. Nie mniej jednak, jeśli się nie ma dobrego sprzętu do focenia, to warto takie krytyczne gatunki zbierać, obserwować charakterystyczne cechy dobrą lupą, porównywać z kluczami i spróbować samemu oznaczyć. Frajda zapewniona :)
Na kielichu widać wystające nerwy (u S. chlorantha nerwy są ukryte w tkance kielicha) i ząbki z błoniastym brzegiem. Listki powinny też być drobno ząbkowane. Wszystkie cechy obu lepnic (S. tatarica i S. chlorantha) są dobrze zestawione w książce z serii FLORA POLSKI pt. "Rośliny wydm, klifów, solnisk i aluwiów".