Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Barszcz zwyczajny?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 06 lipca 2016) «

#53
od maja 2015

2016.06.15 22:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anika IC

#813
od lipca 2005

Barszcz syberyjski (kwiaty nie białe, a zielonkawe).
i

#515
od maja 2007

2016.06.17 10:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ania (aniaa)
Szukając, czy można odróżnić te dwa barszcze po czymś jeszcze innym, niż kwiatostany (chyba nie:( ), natknęłam się na ciekawy artykuł:
http://www.astn.pl/r2004/ewolucja.htm

"W przypadku barszczy europejskich, poza podgatunkiem nominatywnym H. sphondylium, który występuje także na nizinach, wszystkie pozostałe gatunki Heracleum oraz podgatunki H. sphondylium występujące w górach, charakteryzują się białymi kwiatami o symetrii dwubocznej. Analizy filogenetyczne pokazują, że podgatunek syberyjski oraz inne podgatunki z zielonkawożółtymi, promienistymi kwiatami, są formami pochodnymi. Żaden z nich nie jest formą górską. Można przypuszczać, iż w momencie różnicowania się tych taksonów i poszerzania się ich zasięgów, w miejscach ich występowania istniały ważne z punktu widzenia sukcesu reprodukcyjnego grupy owadów, które faworyzowały pewne cechy morfologiczne kwiatów. Wśród roślin górskich, rosnących głównie na otwartej przestrzeni, istnieje duża konkurencja o owady zapylające (Kevan 1972), więc także w przypadku górskich barszczy istniał silny dobór w kierunku utrzymania atrakcyjnych kwiatostanów. Formy nizinne, takie jak subsp. sibiricum, zdobywały nowe siedliska, głównie leśne i zaroślowe, gdzie istniały odmienne grupy zapylaczy, wśród których dużą część mogły stanowić chrząszcze preferujące zielonkawe kwiaty. Pojawiające się spontanicznie rośliny, charakteryzujące się takimi właśnie cechami, odnosiły większy sukces reprodukcyjny, w związku z czym, stawały się w danej populacji coraz częstsze. Nie bez znaczenia mogła być także luźniejsza struktura kwiatostanów, form o zielonożółtych kwiatach. Szczególnie w przypadku chrząszczy, które są mniej aktywne na kwiatach niż na przykład muchówki, mogło to stymulować ruch pomiędzy kwiatostanami blisko rosnących osobników, a wraz z tym zwiększać stopień obcopylności".

#54
od maja 2015

2016.06.17 18:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anika IC
Dziękuję, o te informacje uzupełnię opracowanie (na podstawie wielu źródeł) dotyczące barszczu syberyjskiego, którego opisu, jak dotąd, próżno szukać w Wikipedii.

Opis botaniczny i zdjęcia barszczu syberyjskiego - http://chwilezachwycone.blogspot.com/2016/06/barszcz-syberyjski.html
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2016 « starsze wątki (do 06 lipca 2016) «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji