#2085
od grudnia 2006
Spotykam na mokrych skałach takiego podobnego do Twojego -Lejeunea cavifolia. Choć te przeze mnie widziane były z bardziej wypukłymi listkami(ale są też z bardziej płaskimi). Być może w kątach górnych łatek listów widać część dolnych łatek listków ,tak jak na 2-gim zdj. z lewej w górnym rogu u Ciebie. Trzeba by obejrzeć kształt dolnych listków na łodyżce, żeby być pewnym, i poszperać ,czy u Ciebie występuje. To tylko taki typ.
Dzieki Jarku. lejeunea cavifolia też rozkminiałem. Jeszcze raz to sprawdze, bo w terenie nie za bardzo wiedziałem na co dokładnie zwracać uwagę, u takiego mikruska.
Calypogeia wysoce prawdopodobna, niewykluczona też Radula. Bez widoku łodyżki od spodu, to wszystko tylko gdybania.
Czym się robi?? baaardzo długim i niewygodnym zestawem ;-)
Lustrzanka + telekonwerter x2 + komplet pierścieni + obiektyw macro 90mm 1:1 + lampa pierścieniowa macro. Oczywiście wszystko na statywie, nie utrzyma się czegoś takiego w łapach ;-).
Takim zestawem w terenie można uzyskać skalę odwzorowania 4:1. Jest z tym trochę zabawy... Od lat używam takiego zestawu do tych najdrobniejszych stworów wszelakich ;-). Teoretycznie telekonwerter można zamieć na Raynoxa, ale wtedy są problemy z lampą pierścieniową.