Jeśli dobrze widzę, to nie widzę -:) wyraźnych nerwów na pęcherzykach (powinno być ich coś koło 9 - 11), w takim razie masz chyba do czynienie z turzycą prosową Carex paniculata
liście miały postrzępioną siateczkę u podstawy
U t. tunikowej pochwy liści odziomkowych tworzą tunikę z czarnych włókien.
Poza tym kształt pęcherzyków na tych zdjęciach chyba jest jednak bardziej jest jajowaty, co sugerowałoby t. tunikową, ale w takim razie dokładnie sprawdź te nerwy (żeberka) na pęcherzykach, bo ze zdjęć jednoznacznie nie wynika, czy one tam są.
Na naszym forum Piotr Kobierski jest ekspertem od turzyc. Może on Ci pomoże :)
Raczej to t. tunikowa bo stanowisko gdzie ją znalazłem było notowane w 19 w , i dlatego się jej dokładniej przyjrzałem. Na pewno jest to gatunek rzadki dla regionu.
#2056
od grudnia 2006
Patrząc na szer.liści w stosunku do szer. łodygi na 4-tym zdj.(jeśli one do niej należą i wykluczając mieszańce) bardzej pasuje na T.prosowatą. Piotrze ładne porównanie wyglądu pęcherzyków.
jedyne wyjście sprawdzić w lecie żeberka ale u prosowej też widzę jakieś żeberka
#2057
od grudnia 2006
Dodatkowo sprawdź również obrzeżenie przysadek (u C.paniculata -szerokie, u C.appropinquata wąskie). C.paniculata dolne pochwy li.nie tworzą tuniki-kol.jasno do ciemno brąz., u C.appropinquata tunika kol.czarno-brąz.
a czy teraz zimą będą zachowane liście
W tej publikacji są szczegółowe informacje dot. cech charakterystycznych Carex appropinquata, C. paniculata i C. diandra.
TAKSONOMIA POLSKICH GATUNKÓW TURZYC – CAREX L. Z SEKCJI PANICULATAE (CAREY) CHRIST.
Trochę inaczej to sobie wyobrażałem , tak ,że jeszcze to sprawdzę .Swoją drogą przydałby się klucz do oznaczania roślin , w którym każda opisana słowami cecha była by przedstawiona jeszcze na fotografii .Słowa nie zawsze w pełni odzwierciedlają rzeczywistość.
Na drugim zdjęciu widać przysadkę żeńską. Takie przysadki ma Carex paniculata