To nie jest dzwonek rozpierzchły.Myślę,że to dzwonek brzoskwiniolistny Campanula persicifolia.
To może być również okrągłolistny.
Mimo, iż nie widać dolnych liści to ja bym była bardziej skłonna,że jest to dzwonek okrągłolistny ponieważ znamię słupka u brzoskwiniolistnego jest inne niż tutaj powyżej. Dziękuję za odpowiedzi.
Wszystkie nasze rodzime dzwonki posiadają 1 słupek i 3-łatkowe znamię. Nie jest to cecha charakterystyczna rozróżniająca gatunki tego rodzaju. Z tych skąpych fragmentów rośliny też wnioskuję, że jest to dzwonek okrągłolistny (okrągłosercowate liście wcześnie zasychają). Zwróciłbym jednak uwagę na szydlaste łatki kielicha Campanula rotundifolia, różniące się nieco od lancetowatych łatek Campanula persicifolia. Poza tym dzwonek okrągłolistny ma dłuższe szypułki i kwiaty charakterystycznie zwisają. Dzwonek brzoskwiniolistny ma koronę (kwiatów) bardziej szeroko otwartą i półkolistą, a u nasady szypułek powinny być też 2 podkwiatki.
Po analizie z tego marnego zdjęcia można też stwierdzić, że może to być dzwonek piłkowany lub wąskolistny. Nie wiem czy mój tok myślenia jest prawidłowy, chciałam jeszcze dodać,iż zdjęcie zrobione było w Bieszczadach na szlaku.