1) Viola arvensis
2) Centaurea (przydałoby się zbliżenie łusek okrywy koszyczka)
3) Epilobium (aby to rozstrzygnąc pytanie czy znamie było maczygowate czy dzielne, inaczej nie ruszymy)
4) Galeopsis (co do gatunku nie będe strzelał)
2) Raczej jest to aster i tu jest kilka możliwości od nowobelgijskiego, poprzez gawędkę do rarytasu solnego. Bliżej z tego materiału nie potrafię.
Po pierwsze, nie opanowałaś podstawowego celu edukacji w tym kraju, czyli umiejętności czytania ze zrozumieniem tekstu. Na tym forum wyraźnie zalecamy stosowanie zasady - jeden domniemany gatunek, jeden wątek. to bardzo ułatwia udzielanie odpowiedzi.
1 - fiołek polny - Viola arvensis
2 - aster - Aster, to zdziczała forma ozdobna. Z tego zdjęcia nie sposób ustalić gatunku. Ba nawet mając w ręku realny okaz jest to czasami niemożliwe.
3 - wierzbownica - Epilobium. Rzeczywiście zaczyna się od obejrzenia znamienia słupka. Jeśli jest ono pałkowate, w wchodzimy do grupy gatunków, które oznacza się tylko z realnych okazów.
4 poziewnik polny - Galeopsis ladanum.
4) byłbym skłonny postawić na poziewnik wąskolistny
Według niektórych źródeł p. wąskolistny jest odmianą p. polnego. Zasadniczo na tym zdjęciu brak pierwszorzędnych cech kluczowych, czyli takich o które pyta Szafer. Ponieważ ząbki kielicha są rozchylone a Szafer rozróżnia te dwa gatunki, tak jak twórcy naszego forumowego atlasu muszę się zgodzić na poziewnika wąskolistnego.