Leucanthemum waldsteinii?
Ja bym szukał raczej w obrębie rodz. Campanula (może gdzieś w pobliżu trachelium/latifolium?) ...
#1441
od stycznia 2008
Faktycznie ten złocień chyba nie bardzo pasuje. Na Słowacji i na na wapieniu to mogłaby być Campanula carpatica (po naszej stronie tylko w ogródkach). Kształt liści się +- zgadza, ale ten kolor ogonków liściowych...
A mnie to jakoś nie wygląda na rodzaj Campanula. Wszystkie które dotąd spotkałem miały liście na jednej łodydze i potem były kwiatki. Natomiast tu mamy po jednym liściu na jednej łodydze i żadnych widoków żeby tych liści miało przybyć :)
Ale ja jestem laik więc pewno się mylę :)
Bo to tutaj to rozetka liści rośliny, która zakwitnie w przyszłym roku.
Yhym. Poczytam trochę na ten temat jak coś znajdę :) Nie natknąłem się jak dotąd na kwestię rozetek. Czy każda roślina się tak zachowuje ?
Tak jak napisał Piotr - mamy tu do czynienia z rozetką liści odziomkowych (na ogonkach - nie łodygach! :-) ), z której to rozetki wyrośnie w przyszłym roku pęd z kwiatami i liśćmi łodygowymi (zapewne znacząco różnymi od tych w rozetce). Taki wygląd jest typowy dla roślin dwuletnich.
W kwestii gatunku, to dzwonka karpackiego znam tylko z ogródka - i kojarzę go jako roślinę płożącą, dość delikatną, niezbyt silnie owłosioną o zielonych ogonkach liściowych. Ta wyraźna rozetka nie sugeruje, aby roślina miała tendencję do płożenia - spodziewałbym się raczej centralnie umiejscowionej, wzniesionej łodygi. Dodatkowo czerwono nabiegnięte ogonki liściowe także bardziej pasują do np. dz. pokrzywolistnego. Jednak to tylko moje dywagacje ;-)
Obawiam się, że raczej trudno będzie ustalić gatunek - choćby z braku możliwości określenia charakteru owłosienia (szorstkie/miękkie). Podtrzymuję jednak swoje zdanie, że należałoby szukać raczej wśród dzwonków niż złocieni...
Przejrzałem wieczorem swoje zdjęcia dzwonkowatych - między innymi i tego rodzaju - i rozetka wygląda bardzo podobnie (nawet nerwacja jest łudząco podobna). Z powodu późnej pory nie pisałem już o tej możliwości, ale widzę że inni też poszli tym tropem ;-) W związku z powyższym sugestia Staszka w kierunku Phyteuma sp. wydaje się słuszna i jestem skłonny zgodzić się z tym typem (mam na myśli oczywiście typowanie gatunku) ;-)
(wypowiedź edytowana przez niccolai 06.listopada.2014)
Aaaa.... to o to chodzi :) A ja myślałem że ta rozetka to taka faza rozwoju rośliny (lub niektórych roślin) tuż przed nadejściem zimy :)
Jeszcze sporo nauki przede mną :)