Sprawdził bym ,czy to Sanionia uncinata .
Jest literówka. Ma być Scaniona uncinata
Jarosław dobrze napisał. Porównam go z Sanionią którą mi kiedyś oznaczyli spece od mszaków. Tylko tamta była z buczyny:) Nie spodziewałem się tego gatunku przy potoku.
#1036
od maja 2007
Marcin, moim zdaniem Sanionia uncinata to nie jest. Jakiś inny gatunek z Amblystegiaceae. Skałki/kamienie nad potokami kwaśne czy wapienne?
#1651
od grudnia 2006
Tak ,kandydatów jest więcej z tak hakowatymi listkami ( np.Cratoneuron commutatum var.falcatum, Hypnum sp.). Czy to Sanionia to się nie upieram, bo wydawało mi się że w tych głazach są zagłębienia z ziemią, szlamem. Sprawdził bym jak wygląda żeberko listka (grube ,cienkie i jak długie,podwójne,lub czy w ogóle go posiada). To może coś więcej wyjaśnić.
#1652
od grudnia 2006
Na drugim zdjęciu z prawej widać jakby cienkie haczykowate liski(trochę mylące),lecz powiększając pierwsze zdjęcie listki są też sierpowate ,lecz już nie takie cienkie(stosunek dł.do szerok.). W takim przypadku można by też rozważyć Hygrohypnum luridum (syn. Hypnum palustre, Hygrohypnum palustre). Jest dość zmienny .Listki mogą byś odstające do sierpowatych. żeberko u podstawy dość grube dochodzące za połowę listka, lub krótsze widełkowate.Takie różne listki mogą wyst. na jednym egzempl. To taka dodatkowa sugestia.