Domyślam się, że chodzi o dopiero co wstawiony trzeci odcinek serialu o okolicach Płazy. Jeszcze raz przyjrzałem się swoim zdjęciom i nawet w tym wypadku mam wątpliwości. Jednakże wybór jest ograniczony. Gruszyczka mniejsza lub gruszyczka średnia.
Za tymi dwoma gatunkami przemawia prosta szyjka słupka. Dalej u gruszyczki mniejszej ma ona być krótsza od zalążni, zarazem osadzona prostopadle do niej. Ponadto w opisie gatunku pojawia się informacja, że jest w górze nie zgrubiała, przez co cieńsza od gwiazdkowatego znamienia. Ponadto działki kielicha u tego gatunku są trójkątne. Ta cecha jest wyraźna na twoim i moich zdjęciach, zatem skłaniam się ku tej diagnozie, pomijając opis gruszyczki średniej.
#252
od marca 2010
Oczywiście, z mojej wypowiedzi, z powodu nieścisłego wyrażenia się, mogło wynikać, że najpierw ją zobaczyłam u Piotra, a potem spotkałam w lesie. Było, rzecz jasna, odwrotnie. Będąc w lesie fotografowałam wiele gatunków i teraz je sobie oznaczam, z waszą pomocą przede wszystkim, ale staram się też sama dojść do tego co mogę. Dzięki, Piotrze, za obszerne wyjaśnienie :-)
Tak na marginesie. W najnowszym projekcie z dnia 10 września 2013 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin, niżej wymienione gatunki - mówiąc najogólniej - gruszyczek:
Gruszyczka mniejsza Pyrola minor
Gruszyczka okrągłolistna Pyrola rotundifolia
Gruszyczka średnia Pyrola media
Gruszyczka zielonawa Pyrola chlorantha
Gruszycznik jednokwiatowy Moneses uniflora
Gruszynka jednostronna Orthilia secunda
zostaną objęte częściową ochroną.