#596
od lipca 2013
Symphytum officinale jakie dotychczas spotykałem miała prawie zawsze purpurowe kwiaty, kilka razy widziałem o kwiatach białych, bo i takie się trafiają. O żółtych kwiatach u tego gatunku nie słyszałem, chyba, że były to brudno białe. Może mam braki co do współczesnej nomenklatury roślin (zatrzymałem się na etapie Szafera :), ale żółto kwitnące żywokosty występujące w stanie dzikim w Polsce to: Symphytum cordatum i Symphytum tuberosum, ich kolor kwiatów jest niezmienny.
Po prostu autorzy niektórych źródeł nie zawsze wiedzą o czym piszą.
Chyba chodziło jednak o brudno białe, takie rosną u mnie - w fazie pąków mają kolor waniliowego budyniu.
A jak odróżnić Symphytum x uplandicum opisywany w wiki jako "żywokost rosyjski" od żywokostu lekarskiego z purpurowymi kwiatami? Według wiki to mieszaniec lekarskiego z S.asperum.
Czy ten gatunek występuje w Polsce?
Czy można łatwo go odróżnić od lekarskiego?
Pytam, ponieważ na 1000 roślin jadalnych rozmawiamy o jadalności liści żywokostu. Według najnowszych badań liście żywokostu lekarskiego zawierają znikome ilości szkodliwych alkaloidów, a nawet nie mają ich wcale. Tymczasem żywokost Symphytum x uplandicum ma tych substancji znacznie więcej.
Symphytum officinale ma kwiaty fioletowe albo białe. Bardzo podobny jest do niego S. bohemicum o kwiatach kremowych (jest też nieco bardziej wysmukły), którego znam głównie z dolin rzecznych.