Pierwsze trzy zdjęcia to wiąz górski. W przypadku czwartego zdjęcia przydałoby się ostre zdjęcie owoców. W piątym przypadku to liście wiązu zaatakowane przez jedną z mszyc z rodzaju torebnica.
Czwarte to ten sam okaz, co 1-3. Piąte z zeszłego roku. Po dokładniejszym przyjrzeniu się, liście na końcach gałęzi mają taką formę, jak 1-3, wewnętrzne są bardziej regularne. Tak, to jest Ulmus glabra. Trudno mi było jedynie uwierzyć, że "górski" jest tak pospolity w nizinnym krajobrazie Lubuskiego. All. Tilio platyphylli-Acerion pseudoplatani - dokładnie te drzewa rosną w pobliżu + Acer platanoides i Robinia. Mogę jeszcze prosić o naukową nazwę tej "torebnica"? Wyszukiwarki milczą na ten temat.
Tutaj w końcowej części tego tekstu - http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=111 - poświęconego szkodnikom wiązów znajdziesz wzmiankę na temat tego gatunku. Jej nazwa to bawełnica wiązowo-zbożowa, syn. torebnica wiązowa - Tetraneura ulmi. Kiedy wpiszesz tę łacińską nazwę to znajdziesz lawinę wiadomości. Nawiasem mówiąc w mojej wyszukiwarce już po wpisaniu słowa torebnica pojawiały się jakieś głupoty, ale na dole pierwszej strony pierwsze grafiki z uszkodzonymi liśćmi wiązu. Na kolejnej stronie bez trudu znalazłem to - http://www.target.com.pl/problemy/szkodniki,344/bawelnica-wiazowo-zbozowa,107.html