Sosen o podobnych nasionach jest wiele. Prawdziwa pinia to raczej rejon morza Śródziemnego. Jej występowanie w Kanadzie, nawet jako drzewa nasadzanego według mnie jest wysoce nieprawdopodobne. Przykładowo na Syberii rośnie sosna koreańska - Pinus koraiensis, z której nasiona także robią za pinię. To drzewo jest uprawiane w Kanadzie. Oto cytat z Wikipedii - Drzewo sadzone w parkach i w przydomowych ogródkach, cenione głównie za zimowy kolor. Popularne w rejonach o chłodnym klimacie, np. we wschodniej Kanadzie i północno-wschodnich stanach USA. W Europie introdukowane przez angielskiego botanika Jamesa Veitcha w 1861 r. Nasiona tej sosny są pozbawione charakterystycznych błoniastych skrzydełek, cechujących większość uprawianych u nas gatunków.
Mogłoby się zgadzać Piotr, z tym że moja sosna podobno osiąga małe rozmiary. Nie wiem co to konkretnie oznacza, jaką konkretną może mieć wysokość, ale raczej nie osiąga wysokości dochodzącej do 40 metrów, a Sosna Koreańska, z tego co mówi wikipedia, taką wysokość ma. Aaa no i nasiona były kompletnie inne niż te które widnieją na zdjęciu w wikipedii.
(wypowiedź edytowana przez kenzol 03.maja.2014)
#1530
od grudnia 2006
Tak duże szyszki mogą mieć Pinus lambertiana(szyszki ponad 30 cm dł,ale drzewo do 60 m wysokości). Pinus jeffreyi(40 m.wys.szyszki do 25 cm.dł.),Pinus coulteri(do 30 m wysokość,szyszki do 30 cm dł.),Pinus sabiniana(15-20 m.wys.szyszki do 25 cm),Pinus wallichiana (szyszki do 30 cm dł.30-45 m.wys.). U Pinus koraiensis szyszki tylko do 15 cm dł.
Zatem aby pójść dalej możesz poprosić znajomych o zdjęcie drzewa oraz szyszek tak jakby z czystej ciekawości. Pożądane byłoby zdjęcie szpilek (2, 3 lub 5 w pęczku, czyli na krótkopędzie). Teraz kontynuacja tego wątku przy dych danych będzie jedynie "mniemanologią stosowaną" w rozumieniu prof. Jana Tadeusza Stanisławskiego.