Wszystko wskazuje na niezapominajkę skąpokwiatową Myosotis sparsiflora.
#414
od lipca 2013
Z tym, że kielich rozcięty do mniej więcej 2/3 swojej długości, a kwiatostan bardzo luźny i ubogi w kwiaty. Inne niezapominajki mają kwiaty zebrane w liczno-kwiatowe kwiatostany na szczycie łodygi, a nie jak ten gatunek po jednym kwiatku. Osobiście nie widziałem w naturze takiej niezapominajki, więc moje oznaczenie może nie być prawidłowe.
#417
od lipca 2013
Chciałem jeszcze dodać, że przeglądnąłem wiele zdjęć w internecie Myosotis sparsiflora i też w większości są owłosione.
ale na tej włoski są tylko bardzo małe rzadkie i wcale nie odstają tylko ściśle przylegają zdjęcie łodygi nr3
Kontynuuję dyskusję. Jeśli się trzymać W. Szafera to wychodzi nam jedynie wariacja na temat niezapominajki błotnej lub niezapominajki darniowej, bo tylko one mają włoski przytulone do kielicha. Pomijając stopień rozcięcia kielicha pierwsza ma mieć łodygę kanciasta, druga obłą. Za tym kręgiem poszukiwań przemawia jeszcze fakt, że szypułka kwiatu nie ma stawu. Nietypowy wygląd może mieć związek z nietypowym dla tej grupy gatunków siedliskiem.
PS. Osobiście skłaniałbym się ku niezapominajce darniowej między innymi dlatego, że kielich kwiatu jest rozcięty do połowy.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 19.kwietnia.2014)
łodyga zdecydowanie kańciasta
W przypadku niezapominajki darniowej W. Szafer podaje, że łodyga może mieść nieco wystające linie od zbiegających liści. Niezapominajka darniowa ma mieć kielich znacznie bardziej rozcięty od niezapominajki błotnej, dlatego póki co podtrzymuję swoje zdanie, ale zastrzegam, że tego gatunku do tej pory nie oglądałem w realnym świecie.
#901
od maja 2007
Oj Panowie, a czy rozważaliście Omphalodes scorpioides. Na zdjęciach to jest właśnie ten gatunek!
@Piotr Pytel: to dość rzadki gatunek, warto sprawdzić, może znalazłeś nowe stanowisko?
W życiu tego gatunku nie widziałem, a wbrew pozorom wiele jest takich, więc proszę się nie dziwić. Jest on bardzo blisko niezapominajki, więc o pomyłkę nietrudno.
stanowisko jest na terenie Pogórza Przemyskiego poszperałem trochę i znalazłem informacje że w 1880 Kotula stwierdził w tym rejonie występowanie tego gatunku ale o póżniej znalezionych stanowiskach nie mam informacji proszę o ewentualne sprawdzenie