Cała nazwa - dziki bez czarny (Sambucus nigra).
to bez koralowy Sambucus racemosa
#251
od lipca 2013
Chyba będę musiał przyznać rację, że to S. racemosa. Pora kwitnienia się zgadza, S. nigra kwitnie początkiem lata. Dla pewności można sprawdzić kolor rdzenia, S.racemosa - rdzeń brązowy, S.nigra - biały.
Wygląda zupełnie tak samo jak czarny bez. Czy te gatunki można rozróżnić dopiero po wyglądzie dojrzałych owoców? Nigdy nie widziałam bzu koralowego. Czy to rzadka roślina?
#254
od lipca 2013
B.czarny występuje pospolicie w całej Polsce, natomiast b. koralowy jest rzadszy i preferuje raczej rejony górskie, nadto w pd. części niżu, rzadki na pn. kraju (wyspowo na Pomorzu). Co zaś chodzi o owoce to b.czarny ma zawsze czarne (nazwa!) a b. koralowy zawsze czerwone. Nawet w zimie można z łatwością odróżnić te gatunki od siebie, przełamujemy gałązkę i patrzymy na kolor rdzenia (mój post powyżej).
W tym stanie kolor rdzenia jest decydujący, ale ja też stawiam na dziki bez czarny.
to na pewno jest bez koralowy!
#255
od lipca 2013
Też tak na początku myślałem, że to S. nigra, pytanie tylko skąd ten rozwijający się kwiatostan, przecież jest za wcześnie?! Chyba, że przyroda już się całkiem "pogubiła" z powodu braku zimy...
(wypowiedź edytowana przez durczok1982 26.marca.2014)
Bez koralowy kwitnie razem z rozwojem liści, więc ta roślina nie pogubiła się z powodu ciepłej zimy. Poza tym bez czarny ma inne gałązki (nie przypominam sobie aby miał takie listewki pod korą), kwitniennie jak ma w pełni rozwinięte liści, kwiatostany są typowymi "płaskimi" baldachami i są luźniejsze, w odróżnieniu od bardziej zbitych i owalnych kwiatostanów bzu koralowego.
Piękne zdjęcia. Mam nadzieję, że kiedyś spotkam ten krzew na żywo. Szkoda tylko, że owoce są niejadalne, bo tak pięknie wyglądają.
#258
od lipca 2013
Zapraszam do odwiedzenia Beskidu Wyspowego, tutaj niemal w każdym lesie lub na jego obrzeżach można spotkać ten gatunek, w dodatku całkowicie dziko rosnącego. :)
(wypowiedź edytowana przez durczok1982 27.marca.2014)
Wydawało mi się że raczej tylko bez koralowy ma takie "kanciaste" gałązki, dobrze wiedzieć że bez czarny też ma takie. Nie mniej jestem pewien że prezentowane w poście zdjęcie przedstawia bez koralowy. Konia z rzędem dla tego kto znajdzie w marcu kwiatostany bzu czarnego! :)
#259
od lipca 2013
Bardzo ciekawie się zrobiło wokół tych bzów, nie pozostaje nic tylko w weekend wybrać się do lasu i pooglądać te 2 gatunki i zrobić porównanie.
A o te listewki mogę spytać? Widzę że to istotna cecha, ale nie wiem czym są owe listewki :)
BTW: Miło że wokół moich trywialnych pytań często wywiązuje się żywa dyskusja :)
#261
od lipca 2013
Po to jest forum, żeby tutaj prowadzić dyskusje. :) Podaję najbardziej charakterystyczne cechy tych dwóch gatunków:
1.b.czarny
2.b.koralowy
kolor rdzenia - 1. biały, 2. brązowy
kolor kwiatów - 1. białe, 2. żółtawe lub żółtozielone
pora kwitnienia - 1. początek lata, 2. wiosna
kwiatostan - 1. płaski baldach, 2. kulisty lub jajowaty
kolor owoców - 1. czarne, 2. czerwone
(wypowiedź edytowana przez durczok1982 27.marca.2014)
Proszę bardzo, złam jedną gałązkę tego krzewu i pokaż jej środek, gdzie znajduje się gąbczasty rdzeń. To pozwoli nam zamknąć dyskusję.