Łopian pajęczynowaty - Arctium tomentosum.
Tak dokładnie to ten sam gatunek. W pierwszym przypadku jeszcze przed rozwojem koszyczków zaś w drugim nieco bardziej rozwinięty.
A według mnie to jest Arctium minus
Ja natomiast też pozostanę przy swoim zdaniu:) Z tego co pamiętam A.tomentosum ma koszyczki zebrane w coś na kształt baldachu (koszyczki są mniej więcej na jednym poziomie, tak jak na tym zdjęciu poniżej) zaś A. minus ma je skupione w grono.Na prezentowanym zdjęciu mamy raczej grono.
Na wszystkich zdjęciach widać wyraźnie pajęczynowate włoski, co może świadczyć zarówno o A. minus jaki i A. tomentosum, z tym, że ten ostatni powinien być bardzo "pajęczynowaty". Najbardziej charakterystyczne cechy podaje Szafer:
A. tomentosum - koszyczki ustawione baldachogroniasto, prawie na jednej wysokości, szczeciniaste plewinki na dnie koszyczka mniej więcej 2 razy krótsze od wewnętrznych łusek okrywy.
A. minus - koszyczki ustawione groniasto nad sobą, szczeciniaste plewinki tylko o 1/3 lub mniej krótsze od wewnętrznych łusek okrywy.
Trzeba by było zrobić dokładniejsze oględziny koszyczków kwiatowych.
Przypadkowo tu zajrzałem, ale wtrącę swoje trzy grosze. Wg mnie tylko o roślinie z 2 fotografii możemy powiedzieć, że to A. tomentosum. Na 1 fot. za mało widać, a na 3 to ewidentny mieszaniec.