Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
mech piaszczyskowy kolejny stary okaz z zielnika
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2014 « starsze wątki (do 16 lutego 2014) «

#978
od grudnia 2007

No i trafiłem na kolejny dziwny okaz mchu z 1923. Może ktoś byłby w stanie coś podpowiedzieć, aby przynajmniej w miarę rozsądną nazwę mu nadać, nie musi być idealnie :) Co mnie zaciekawiło, to brak włosków na końcach listków. I tak jak poprzednio bym z chęcią wpisał ewentualnego oznaczającego na kopertę, chyba żeby zaznaczył że nie chce (np. na priv.), to wtedy nie napiszę w "det." nic. Rozumiem, że ze zdjęć to tak bardzo słabo się oznacza, a raczej typuje.
Wielkość można porównać w stosunku do kilku łodyżek Polytrichum piliferum, które się w nim zaplątały.


i

#1473
od grudnia 2006

Wygląda na jeden z Bryum?. P.piliferum gdy schnie, to się zwija do środka.Ten taki rozszerzony (może tak był ściśnięty),ale dziwnie wygląda.

#8529
od września 2006

2014.01.20 21:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
A może to po prostu Tortula ruralis. Żebro każdego listka wychodzi z blaszki jako włos.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 20.stycznia.2014)

#981
od grudnia 2007

wszystko było spłaszczone (zgniecione lekko) od góry, P. piliferum (te kilka łodyżek na zdjęciu) to sam daję na 99,9%, są hialinowe włoski na końcach, pokrój, listki i łodyżka też ok, ale na tym właściwym gatunku brakuje włosków, ewentualnie jakieś kończyki może ale i to raczej nie (pod po. 16x). Tortula może nie mieć włosków? W opisach z brytyjskiego podręcznika terenowego czytałem, że z włoskami. Zawsze sam też widywałem ją z włoskami. Patrząc po innych gatunkach porostów, jakie były w papierze, siedliskowo by mogła rosnąć. W materiale był też Racomitrium cf canescens, ale wyglądał inaczej od tego na zdjęciu (węższe listki, i z ładnymi włoskami), więc też odpada. Kolor materiałów jest najprawdopodobniej nieco wyblakły względem suchego świeżego, może to też być jakaś wskazówka. A Bryum np. cf jakie? Mogą być Bryum aż tak wyrośnięte? Łodyżki długości około 1cm, tylko że tutaj również są spłaszczone. Natomiast po brzegach lepiej długość widać. A zaczyna mi bardziej na tych mchach zależeć, ponieważ w materiale porostowym coraz więcej mchów się znajduje, i choć większość to pospolite gatunki, to jednak zawsze to dane z 1923 roku, jedne z pierwszych potwierdzonych okazami z okolicy :) W razie czego to wezmę oskubię łodyżkę i pod mikroskop przy okazji wrzucę i spróbuję więcej cech znaleźć, ale z dostępnością tego to mam teraz troszeczkę słabiej. Dzięki za pomoc!

#8530
od września 2006

2014.01.20 22:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W najbliższy czwartek będę się widział z Barbarą Fojcik i poproszę aby rzuciła okiem na te zdjęcia. Tym nie mniej po przejrzeniu w sieci różnych grafik z Tortula ruralis jestem pewien swojej diagnozy. Poza tym często spotykam ten gatunek podczas swoich wędrówek.

#982
od grudnia 2007

Będę bardzo wdzięczny. Ważną cechą przeciw S. ruralis jest brak włosków, okaz po włożeniu w gazetę leżał w niej w mniej więcej jednym miejscu bez większego ruszania przez 90 lat, więc gdyby włoski były, to nie powinny odpaść. Ale ja się zajmuję ogólnie rzecz biorąc porostami i jeśli mam nietypowy okaz, to nie odważył bym się wyróżnić gatunku. Tak jak z tym poprzednim Pleurozium schreberi. Zapakowałem już kilka typowych okazów Pleurozium z tej paczki, lecz jak mi się trafiła powyższa niezbyt typowa dla mnie próbka, to od razu wolałem dopytać na bio-forum :) Najlepiej, to jakby można było, to prosił bym uprzejmie o zestaw cech do sprawdzenia. Bardzo by mi to pomogło, a i ciekawość mnie zżera :)

#983
od grudnia 2007

uzupełniam opis: niektóre listki (bardzo, bardzo rzadko) posiadają jakby niewielkie, króciutkie, jasne i ząbkowane kończyki. Na sucho brzegi listków wyglądają na zgrubiałe i niektóre zawijają się nieco do środka, czasami nawet dość mocno i tworząc jakby prawie że łudeczkę.
i

#1474
od grudnia 2006

Tortula ma prawie równowąskie liście z ząbkowanym włosem, więc tego tu nie widać (1). Czy ten mech miał rozgałęzienia (2)? Tutaj(3) widać jakby takie jasne kończyki. Bez sporogonów to ciężko jest rozpoznawać. W grę mogły by jeszcze wchodzić Racomitrium ericoides z takimi zakończeniami listków rozgałęziony i siedlisku (ale najczęściej na wyżej położonym terenie i rzadki). Mniej R.elongatum=R.canescens var.elongatum (ma na sucho najczęściej do poziomu lub do dołu odgięte włoski,rzadko krótkie), lub dalej Orthotrichum , Schistidium ,ale po siedlisku jakoś mi one nie pasują. Może ktoś jeszcze coś zaproponuje, bo nic więcej nie przychodzi mi do głowy.



(wypowiedź edytowana przez Jmakowski 21.stycznia.2014)

#984
od grudnia 2007

Okaz
Ad 1: tak, nie ma włosków
Ad 2: rozgałęzienia są, od 1 do 3, ale 95% ma od 0 do 2
Ad 3: kończyki są, jednak u poniżej 5% listków, włosków nie znalazłem żadnych
długość łodyżek - do ok 1 cm
Zbiorę wszystkie informacje i dodam nieco nowych
Siedlisko (interpretacja na podstawie dodatkowych okazów oraz częściowej znajomości okolic):
na 99% piach wydmowy (wysypuje się spod okazu), zebrane na terenie nizinnmym, koło Warszawy, możliwe że na murawie ciepłolubnej lub w zbiorowisku podobnym do wrzosowiska, wilgotność podłoża- od suchych do zmiennowilgotnych
mchy towarzyszące: Plytrichum piliferum i Pohlia nutans, w tym samym rejonie również Racomitrium canescens oraz kilka gat porostów lekko wrzosowiskowo-ciepłolubnych
Okaz:
listki na sucho - łudeczkowate ze zgrubiałym brzeżkiem, nico przylegające
listki na mokro - również łudeczkowate, wygladają jakby miały nie nerw, ale podłużne zagłębienie wzdłuż osi listka pod 25x przybliżeniem (mam słabe światło przy binokularze, lepiej nie widzę)
i

#848
od maja 2007

2014.01.22 15:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Michał Smoczyk (michau)
No więc raczej nie Syntrichia ruralis. Piotrze, a możesz dać listek pod mikroskop i zrobić jakieś zdjęcie? Kształt komórek i szczyt liścia z kończykiem mógłby dużo pomóc.

#985
od grudnia 2007

postaram się, tylko że to potrwa, ponieważ mikroskop z kamerką mam 3 km dalej. Postaram się zrobić zdjęcie w piątek, akurat będę pewnie przejeżdżał pomiędzy budynkami. Zastanawiam się nad wypowiedzią Pana Jarosława, że może też coś w stylu Bryum. Bryum pallens ma wydatny nerw i brzeg listków:
http://www.bbsfieldguide.org.uk/sites/default/files/pdfs/mosses/Bryum_pallens.pdf
Co do nerwu, ja to widziałem pod binokularem jako mocne podłużne zagłębienie, ale jak pisałem, światło słabe (może to jednak ten mocny nerw), mocny brzeg natomiast jest. Może ten trop jednak jest lepszy?

#1475
od grudnia 2006

Po tych rozgałęzieniach to bym go jednak wykluczył.Tak jak Michał pisze,mikroskop może więcej naprowadzić.

#986
od grudnia 2007

W końcu się udało :)

Ogólny wygląd listka:
listek

Wygolona nieco z listków (ułożone są b. gęsto) łodyżka wygląda tak:
³ody¿ka nieco wygolona

Szczyt łodyżki:
szczyt ³ody¿ki

Szczyt listka
szczyt listka 1
szczyt listka 2

Komórki środka "blaszki" listka są okrągławe i pomarszczone:
komórki blaszki
komórki blaszki 2

Komórki żeberka są wydłużone (3 i 4 od końca)
komórki ¿eberka
komórki ¿eberka 2


Komórki "blaszki" u podstawy listka są również wydłużone (2 ostatnie zdjęcia)
komórki blaszki podstawa listka
komórki blaszki u podstawy listka

Odniosłem wrażenie, jakbym momentami blaszka składała się z kilku warstw komórek, trudno było złapać ostrość.
i

#1476
od grudnia 2006

Na pierwszy rzut oka Racomitrium. Na tym zdjęciu środka listka widać parę komórek z zatokami,co u Racomitrium występuje.Widać że komórki mają papille(brodawki)w środkowej i górnej części listka(przy czubku też),przez co mogła się wydawać wielowarstwowość przy mikroskopowaniu.





Dolne komórki wydają się być hialinowe(przeźroczyste)z dość grubymi ściankami.
Z niemieckiej strony o Racomitrium canescens=N.canescens. Das leicht abbrechende, aufrechte Glashaar ist allseits stark papillös.(Łatwo odłamujący się prosty szklisty włos jest otoczony z wszystkich stron brodawkami).Widziałem też zdjęcia micro z takim zakończeniem listka.





Siedlisko i występujący P. piliferum.Sumując to wszystko razem z pewną dozą ostrożności wychodzi mi N.canescens. Może jeszcze ktoś poda swoje typowanie.

#987
od grudnia 2007

ale żeby nie ruszany przez 90 lat sam tak wyłysiał? Tam na tych łodyżkach jest pewnie ponad 2000 listków i wszystkie by włoski straciły? N. canescens był również w kopercie zbiorczej (arkusz wcześniej), ale wszystkie włoski miał. Chyba że istnieje jakaś łysa odmiana tego gatunku? Ja bym chyba próbował dalej. Pod mikroskopem wydaje mi się że również widziałem to podłużne zagłębienie, tyle że teraz widoczne było, że jest ono razem z nerwem.
i

#1477
od grudnia 2006

#988
od grudnia 2007

Ale świetne :) Dzięki! Czyli są jednak pomniejsze gatunki w tym :)
Zerknąłem jeszcze na brytyjskie:
http://www.bbsfieldguide.org.uk/sites/default/files/pdfs/mosses/Racomitrium_canescens-elongatum-ericoides.pdf
Jeżeli brakuje włosków całkowicie, to pozycja ta wskazuje na Racomitrium ericoides.
Czy można by więc nadać temu okazowi nazwę:
Niphotrichum ericoides (Mitt.) Bednarek-Ochyra & Ochyra
czy to już by była nadinterpretacja?
Jeszcze próbowałem z tym kluczykiem (tu wskazują na trudności w jednoznacznym oznaczeniu, zwłaszcza w takich przypadkach, jak mój ;) ),
http://oregonstate.edu/dept/botany/herbarium/racoweb/rackey3.htm
Potrzebował bym nieco czasu aby przysiąść nad tym, a tego niestety jak na złość wciąż nie przybywa :P Mógłbym jeszcze prosić o komentarz?
i

#1480
od grudnia 2006

Ja korzystam z lit.niemieckiej i tutaj to nie brzmi tak jednoznacznie .
z klucza; R.canescens-komórki całego listka (oprócz tych u podstawy) z wyraźnymi wysokimi brodawkami,często z dobrze wykształconym szklistym dzióbkiem, lub bardzo rzadko bez niego.
-żeberko osiąga 1/2 do 3/4 długości listka, na szczycie często rozwidlone. Listki w górnej części słabo łódeczkowate .

R.ericoides-szklisty dzióbek cząsto brakuje lub b.krótki,ale gdy jest to w pionie i wężykowaty.Listki w górnej części bardziej łódeczkowate ,niż u poprzedniego. U góry bez brodawek lub z bardzo niskimi brod. żeberko bez rozgałęzień,dochodzące do czubka listka. Ale podają ,że występuje raczej w górach.
Więc nie jestem przekonany do konkretnego gat. Jak dla mnie N.canescens?
Może ktoś ma jeszcze inny pomysł.

#989
od grudnia 2007

Rozgałęzień i rozwidleń żeberka nie widziałem, ale raczej dochodzi maksymalnie do 3/4, listki były mocno łudeczkowate, wręcz były problemy z dobry ustawieniem ostrości, ale tu rzeczywiście nie wiadomo, co bardziej a co mniej łudeczkowate. To opracowanie brytyjskie to raczej klucz terenowy, więc nie można mu do końca ufać. Polegam tu na Pana opinii. Czyli w takim razie zapisać na kopercie R. canescens? Sporo się nauczyłem przy tym okazie, za co bardzo dziękuję :) Inaczej, jak się oznacza samemu a inaczej, jak ktoś doświadczony coś podpowie.

#1482
od grudnia 2006

Tak,ze znakiem zapytania było by najlepiej.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2014 « starsze wątki (do 16 lutego 2014) «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji