Paprotnik kolczysty - Polystichum aculeatum. Oczywiście jak widać poniżej myliłem się, ale trafiłem przynajmniej w rodzaj.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 07.stycznia.2014)
Ta paproć to na stówę paprotnik Brauna (Polystichum braunii)
#863
od stycznia 2008
Dariusz - czy byłbyś łaskaw zapodać jakieś najlepsze cechy rozróżniające P. brauni i P.lonchitis. Dość często mam wątpliwości jeśli chodzi o te dwa gatunki.
Sorry chodziło mi oczywiście o różnice pomiędzy Polystichum aculeatum a Polystichum braunii.
Cechą Polystichum lonchitis w odróżnieniu od P. aculeatum i P. braunii jest to że ta paproć jest pojedynczo pierzasta i nie posiada na odcinkach 1 rzędu żadnych pierzastych nacięć, a jedynie wystające uszka u nasady i kolczaste ząbki. P. lonchitis można pomylić z niewielkimi słabo pierzastymi okazami P. aculeatum. Jednak na odcinku 1 rzędu P. aculeatum zawsze są choćby pierzaste nacinania. Natomiast P. lonchitis od P. braunii nie jest trudno rozróżnić. W przypadku P. braunii też na tym odcinku występują zawsze pierzaste nacinania. Najtrudniej jest rozróżnić P. aculeatum od P. braunii zwłaszcza że występują między nimi mieszańce o cechach wspólnych. Cechą P. aculeatum jest skośne ułożenie odcinków 2 rzędu między dolnymi a górnymi odcinkami. Pierwszy górny odcinek 2 rzędu jest znacznie większy do następnych i paproć ta jest bardziej ciemnozielona od P. braunii. W przypadku P. braunii ułożenie odcinków 2 rzędu jest prostopadłe, a pierwszy górny odcinek 2 rzędu jest większy od następnych ale nie tak bardzo jak u P. aculeatum.