Cecha charakterystyczna jodły: igły na dolnych gałązkach ułożone płasko, wszystkie opatrzone dwoma białymi paskami od spodu. To napewno jodła, chyba nasza rodzima Abies alba.
A co do szyszek to należało by ich szukać wyłącznie na samym wierzchołku, sterczące do góry. Jeśli zdjęcie to zostało wykonane w ostatnim czasie to być może nie ma już szyszek, po prostu się rozpadły... to u jodły typowe.
(wypowiedź edytowana przez durczok1982 03.listopada.2013)
Ten osobnik po prostu nie owocuje, jest obserwowany od kilku miesięcy ponieważ kwalifikuje się na pomnik przyrody. Gdybym miał szyszki ten wątek w ogóle by sie nie pojawił. Osobiście też stawiam na Abies alba ale chciałbym ponad wszelka watpliwość wykluczyć Daglezję zieloną. Za jodłą mówi też długość igieł przedstawiona na powyższych zdjęciach (ok. 1,5 cm) i brak zapachu cytrusowego.
Akurat Abies alba nie w każdy rok obradza szyszkami, sam to nieraz obserwowałem, że na niektórych jodłach w danym roku są szyszki, na niektórych nie.
A pod daglezją w tym wieku zawsze leżą jakieś charakterystyczne szyszki. Poza tym daglezja nie ma białych pasków na spodniej stronie igieł, zatem łatwiej pomylić ją ze świerkiem. Mogą być one sine lub zielone,ale zawsze są jednobarwne. Ponadto szpilki daglezji po roztarciu pachną cytrusami.
Dodam jeszcze,że igły wszystkich jodeł u nasady rozszerzają się w charakterystyczną stopkę. Jodła pospolita ma pędy owłosione (widać na pędach wierzchołkowych), na wierzchołku igieł zwykle posiada małe wcięcie. Igły są spłaszczone.
Daglezja zaś ma igły na zielonych ogonkach nie rozszerzających się, ani wyraźnie nie zwężających.
Racja, wcięcie w igłach jest bardzo charakterystyczne i wyraźnie to widać przy niewielkim powiększeniu, Dzięki za zwrócenie na to uwagi, to cecha bardzo wyraźnie odróżniająca te dwa gatunki i ułatwiająca identyfikację.