Jeśli masz tylko to zdjęcie to będzie spory kłopot. Mam Szafera i teraz go używam. Zakładam biorąc pod uwagę twoje typowanie, że jest to gatunek z grupy o kłączu bulwiastym. W innym wypadku mógłby to być tylko tojad mołdawski.
Zostało nam siedem gatunków. Teraz Szafer pyta między innymi o liście. W pierwszym przypadku okwiat ma być trwały, pozostający na owocu, żółty lub niebieski. Liście są wtedy pocięte na równowąskie łatki. Znajdujące się tam dwa gatunki odrzucam. W drugim wypadku okwiat jest odpadający, niebieski lub fiołkowy, wyjątkowo biały. Liście o odcinkach końcowych jajowatych lub lancetowatych, niezbyt wąskich.
Teraz powinniśmy móc obejrzeć nasiona i wszystko by się szybko wyjaśniło. W pierwszym przypadku nasiona mają być czworościenne na kantach wąsko oskrzydlone. Hełm kwiatu ma być nie wyższy niż szerszy. W drugim wypadku nasiona nie są oskrzydlone a ponadto na całej powierzchni poprzecznie zmarszczone. Hełm jest oczywiście wyższy niż szerszy. Jeśli będziemy liczyć od nasady to tak jest. W tej grupie mamy trzy gatunki i z niej tojad dzióbaty pasuje mi najbardziej.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 03.listopada.2013)
Rzeczywiście rośliny z tych zdjęć (linków) łudząco przypominają mojego osobnika.
Twierdząc, że to może być t. dzióbaty sugerowałem się wikipedią, tu cytat: "wyjątkowo zdarzają się białe kwiaty". Natomiast w różnicach dotyczących t. mołdawskiego i t. dzióbatego Szafer podaje różnice w owłosieniu w okolicy kwiatostanu, myślę, że to też może być pomocne. Muszę odwiedzić to miejsce i zbadać dokładnie rosnące tam rośliny, tylko z Szaferem w ręku, w tym roku to już raczej nie ma tam czego szukać.
Tylko nie z Szaferem! W przypadku tojadów to "przedpotopowe" ujęcie taksonomiczne:D
Polecam klucz Mitki w "The genus Aconitum L. (Ranunculaceae) in Poland and adjacent countries. A phenetic-geographic study."
Konieczne zbliżenia na owłosienie szypułek i hełmów oraz przekroje kilku kwiatów.
A. moldavicum nie jest to "na bank", A. variegatum ma wysoki hełm - to też nie on.
A. x cammarum wielce prawdopodobny.
Bardzo dziękuję za kolejne wskazówki!
Czyli prawdopodobnie jest to gatunek ogrodowy, z tego co znalazłem to mieszaniec t.mocnego i t.dzióbatego, jeśli dobrze zrozumiałem. Zaskakujące jest to jak on "wlazł" na wysokość ponad 950m n.p.m., bo komu by się chciało rozsadzać go na śródleśnej polanie i w jakim celu?!
(wypowiedź edytowana przez durczok1982 04.listopada.2013)