Drzewo na górze to tulipanowiec amerykański. Dwa liście od dołu to platan klonolistny.
Dziękuję
Widzę że platany też mają różne liśćie. Zastanawiałam się nawet nad platanem.
Ale gdy się teraz przyglądam to widzę że jednak nie pomyliłam.
#809
od lipca 2007
Tulipanowiec ma unikalny liść - na środku (tam, gdzie klon czy platan mają dziób), on jest wcięty. Ja tu liscia tulipanowca nie widzę. Owszem na pierwszym zdjęciu w wątku widać chyba takie liście na drzewie.
To może są to dwa platany, bo są to liśie z dwu drzew widocznych na zdjęciu.
Przecież na pierwszych trzech zdjęciach drzewa mają wyraźne lirowate liście, czyli wycięte na wierzchołku. Poza tym kora platana nigdy nie jest taka czarna pobrużdżona, ale zawsze jasna z szarymi plamami, tak jak to pokazano dobitnie na ostatnim zdjęciu w tym wątku. Radzę po prostu jeszcze raz udać się w to miejsce i dobrze się rozejrzeć. A platan jest w Polsce tylko jeden i zawsze ma liście zaostrzone na wierzchołku w dużym uproszczeniu przypominające klon zwyczajny. stąd Platanus acerifolia - Acer platanoides. Tym nie mniej pierwszy ma trzy nerwy u nasady blaszki liściowej a drugi siedem. Jest jeszcze jawor - Acer pseudoplatanus, który ma liście o pięciu nerwach w nasadzie blaszki liściowej, jej klapy są zaokrąglone. Na epitet pseudoplatanus zasłużył tylko dlatego, że na starość traci łuszczącą się korę tak jak to co roku robi platan, który dzięki temu ma zawsze gładką, szarą, nieco łaciatą korę. Tak robią już najmłodsze egzemplarze masowo sadzone po naszych miastach. Liście podobne do klonu ma jeszcze Ambrowiec amerykański - Liquidambar stryraciflua. Drzewa tego gatunku osobiście widziałem w ogrodzie Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz w Wieliczce.
Dlatego, proszę bardzo nie brnąc w tę piramidę bzdur, twierdząc jakoby na wstępie pokazałaś tylko jeden gatunek drzewa.
Przepraszam
Nie będe już więcej pytać
Proszę się nie obrażać. My tutaj udzielamy porad za darmo i jedynie nie lubimy tracić czasu na zbędne dyskusje.
To że wyrażałam swoje wątpliwości, nie jest powodem aby odpowiadać mi ze złością. Dużo czasu upłynęło zanim wstawiłam zdjęcia na forum, i zapomniałam jak wyglądały te drzewa i jakie liście rwałam.
Skąd mogłam wiedzieć że platan ma 2 rodzaje liści. Dla mnie to było oczywiste że dwa rodzaje liści to dwa różne drzewa.
A moje pytania są trywialne bo włąśnie teraz rozpoczęłam poznawanie drzew.
Sprawdziłam i rzeczywiście jest tam tulipanowiec i platan.
Ale można było mi to napisać grzeczniej.
Proszę się nie obrażać. Jesteśmy od tego, żeby uczyć. Można to było napisać grzeczniej, ale czasami mnie ponosi. W tym miesiącu mam dość trudną sytuację w miejscu pracy, ponieważ finalizuję ważny projekt edukacyjny - opisanie ogrodu geologiczno - orientalnego przy oddziale wystaw czasowych Dom Urbańczyka. Już 6 listopada będzie wielkie otwarcie.
A ja znam to miejsce i to drzewo na zdjęciu (ten duży okaz z dziurą w pniu - zdecydowanie platan :-) - Park Sanguszków w Tarnowie, bardzo ładny zakątek. Spędziłem tam sporo czasu badając grzyby Tarnowa, m.in. tam po raz pierwszy znalazłem dwa rzadkie gatunki Polyporus alveolaris oraz Buchwaldoboletus lignicola.
Przeprosiny zostały przyjęte.
Park Sanguszków i jego okolice to najładniejsze miejsca w Tarnowie. Zostało tu jeszcze dużo starych drzew.