jastrzębiec (Hieracium sp.)
Tylko jaki jastrzębiec bo ich jest od groma i jeszcze tworzą wiele hybryd między sobą??
Niestety, Twoje zdjęcia nie kwalifikują się do pewnego oznaczenia tego jastrzębca. Co najwyżej można domniemywać. Na pewno wiesz, że w rodzaju jastrzębiec wyróżnia się wiele gatunków apomiktycznych. Przytoczę tylko dwie bardzo ogólne opinie na ten temat:
Hieracium, to jeden z najtrudniejszych rodzajów, obejmujących wiele taksonów apomiktycznych (bądź fakultatywnie apomiktycznych), traktowanych jako drobne gatunki lub podgatunki. W pierwszym przypadku liczba gatunków jastrzębców byłaby większa od liczby pozostałych gat. roślin naczyniowych Polski. (Rutkowski).
W Polsce rodzaj Hieracium reprezentowany jest w ponad 90% przez gatunki apomiktyczne, we florze Polski liczony jest w setkach. Wykazują one zróżnicowanie genetyczne między izolowanymi geograficznie populacjami. W przypadku apomiktycznych gatunków idzie ono zwykle w parze ze zróżnicowaniem morfologicznym, utrwalonym poprzez aseksualny sposób rozmnażania (Szeląg).
Oczywiście, nie oznacza to, że nie możemy teraz zamieszczać zdjęć jastrzębca, w celu oznaczenia jego gatunku :)
czyli gatunek do wyrzucenia:/, w pracy magisterskiej wymagane jest binominalne nazewnictwo ale i tak serdecznie dzękuje
Jeszcze nie do wyrzucenia. Możemy do niego podejść z w realu.
Z chęcią wybiorę się na wypad terenowy z tak doświadczoną osobą jak Pan. Przynajmniej może się naucze rozpoznawać szczawie i te nieszczęsne trawy z turzycami. Prosiłbym o informacje na mego prywatnego maila. Jestem otwarty na propozycje.
Na razie czekam na mój plan pracy w Muzeum. Kiedy będę coś wiedział odezwę się. Nie wykluczony najbliższy piątek 6 września.