Najbardziej mi wygląda na Starca wodnego, ale to tak na 60% :(
A zdjęc jakiej części rośliny trzeba żeby oznaczyć na pewniaka?
#760
od maja 2007
To prawie na pewno jest Senecio aquaticus. Gratuluję Marku, bo to dość rzadki gatunek, występuje głównie w NW części kraju. W grę wchodzi ewentualnie jeszcze Senecio erraticus subsp. barbareifolius, blisko spokrewniony z tego kompleksu, ale to chyba nie on, ma inne cechy liści.
Dzięki dodam że to była tylko jedna roslina pokaznych rozmiarów i rosłą pod wiazem który został wywrócony przez wichure.
Starca wodnego widziałem w Lubsku k. oczyszczalni ścieków, a pokazał mi go Piotr Kobierski. To pewnie ten gatunek. Częściej spotykany na zach. Polski
To co mamy w Lubsku i okolicach to prawdopodobnie Senecio erraticus subsp. barbareifolius to jak to oznaczali botanicy niemieccy. Jednak ten temat wymaga dokładnych studiów taksonomicznych, również z wykorzystaniem metod genetycznych ale w całym zasięgu obu taksonów.
Polecam ciekawy artykuł, w którym autorzy postulują obniżenie rangi taksonomicznej do odmiany: var. aquaticus i var. barbareifolius.
Pelser, P. B.; Houchin, R., 2004: Taxonomic studies on Senecio aquaticus Asteraceae. A recommendation for the taxonomic status of Aquaticus and Barbareifolius. Botanical Journal of the Linnean Society 145(4): 489-498
Według autorów najważniejsza cechą wyróżniającą oba taksony jest kąt miedzy osią główną a trzecim wtórnym rozgałęzieniem. S. aquaticus - (3–) 17–29 (47)stopni; Senecio erraticus subsp. barbareifolius - (21-) 34–45 (61)stopni. Biorąc pod uwagę tę i inne z 7 wymienionych kluczowych cech ja bym bardziej obstawiał na Senecio erraticus subsp. barbareifolius. Jednak jak powiedziałem wcześniej to temat do studiów taksonomicznych w całym zasięgu obu taksonów.
(wypowiedź edytowana przez koberek 27.sierpnia.2013)