Jest to odmiana skrzypu błotnego - Equisetum plaustre. Oto cytat z Wikipedii - Do odmian opisywanych w nowszej literaturze należy var. polystachyum A.Br. ex Engelm. (boczne odgałęzienia zakończone kłosami zarodnionośnymi)
Skrzyp na zdjęciach to skrzyp bagienny - Equisetum fluviatile. Ja nierzadko obserwuje takie odgałęzienia z kłosami zarodnionośnymi.
#660
od maja 2007
Po przyglądnięciu się ząbkom widocznym na ostatniej fotografii wyglądają jak u E. fluviatile. Po tym Dariuszu wnioskujesz? Przyznam że tak regularnie rozgałęzionego E. fluviatile jeszcze nie widziałem, natomiast takie rozgałęzienia są typowe dla E. palustre. Ale ząbki oczywiście są ważniejszą cechą diagnostyczną.
Kształt ząbków, ich ilość oraz grubość i wygląd pędu głównego który jest dość gładki wskazuje że to jest Equisetum fluviatile. Po pędzie głównym widać że znajduje się tam spory kanał centralny typowy dla tego gatunku. Rozgałęzienia z kłosami zarodnionośnymi stosunkowo często obserwuje u E. palustre, a jak wspominałem wcześniej nierzadko u E. fluviatile.