ale jaki to konkretnie gatunek?
#648
od maja 2007
Marek, jeśli na pewno był pomarańczowy kolor kwiatów, to jest to H. aurantiacum i na pewno nie rósł tam naturalnie. Zapewne jakiś uciekinier z ogródka, choć w lesie liściastym to rzecz zastanawiająca. Jeśli to gdzieś w twoich okolicach, to poślij mi lokalizację.
Dokładnej nie pamietam ale to buczyna za bazarem w Słubicach i rósł przy lesnej ścieżce.Postaram się wrzucić tak mniej więcej miejscówkę.I tak miał pomarańczowy kolor kwiatów myslałem że morze przekwitał czy coś podobnego.
Zacznijmy od tego, czy na pewno na szczycie nierozgałęzionej łodygi jest jeden, czy kilka koszyczków.
(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 16.czerwca.2013)
U siebie w ub. roku w Żarach również znalazłem Hieracium aurantiacum w dwóch miejscach, ale już Niemcy w 1911 r. podawali, że to gatunek zdziczały (Sorau: Im nordöstl. Teile des Waldes, wohl verwildert). Ten, którego mam w zielniku ma 9 koszyczków. Jedno stanowisko przy ulicy w mieście, drugie w dąbrowie tuż za miastem.
U siebie w miescie widzialem go w dwoch miejscach, z ktorego w jednym licznie: Czechowice-Dziedzice, ul. Hutnicza, przy dawnej silowni Troll. 10 minut na piechote od dworca PKP, trzeba skrecic z dworca w prawo i dojsc za glowna ulica (Kolejowa) do tunelu pod torami kolejowymi, przejsc pod nim, potem trzymac sie lewej strony az dojdzie sie ponownie do torow - stanowisko jest jakies 50 metrow przed nimi, po lewej. Z roku na rok zielsko sie rozprzestrzenia, jak ktos chce nazbierac do zielnika to ma okazje, chociaz czasem kosza tam trawe. Niestety nie moge podeslac poczta bo mieszkam teraz w Anglii.
(wypowiedź edytowana przez johnyd 18.czerwca.2013)
Tak. To nasz uciekinier, jastrzębiec pomarańczowy, który sforsował swoją pierwszą przeszkodę (rów) ku wolności :)
He dobry komentarz -rów ku wolnosci.
Wczoraj natrafiłem na jastrzębca pomarańczowego na Hali pod Śnieżnikiem. Czy to też uciekinier z ogrodu?
Najbogatszym pod względem florystycznym miejscem regla górnego jest „Hala Pod Śnieżnikiem”. Porastają ją borówczyska i górskie łąki ziołoroślowe z Festuca airoides i Nardus stricta. Zachowały się tu najliczniejsze w regionie stanowiska Campanula barbata, Viola lutea subsp. sudetica, Achillea sudetica, A. reniformis, A. walasii, Adenostyles alliariae, Phleum commutatum, Melampyrum herbichii subsp.herbichii i Hypochoeris uniflora, a także kilka rzadkich gatunków jastrzębców: Hieracium aurantiacum (jastrzębiec pomarańczowt), H. chlorocephalum i H. nigrescens. Tylko stąd w Masywie Śnieżnika podawane były: Euphrasia picta, Rhinanthus alpinus, Melampyrum pratense subsp. tatrense i Leontodon hispidussubsp. alpinus (Szeląg 2000)