Dzięki za porządną sesję fotograficzną. Idę po kolei wraz z Władysławem Szaferem. kłos szczytowy męski, znamiona trzy, kłosów męskich więcej i zostało nam raptem 12 gatunków. Turzycy zaostrzonej wśród nich brak. Odpadła w przedbiegach, jako posiadaczka dwu znamion słupka. Dalej zakładam, że roślina miała jakieś rozłogi bo te wa gatunki z rozłogami są tak rzadkie, że w życiu ich nie widziałem a tę skądś kojarzę. Zostało 10 gatunków. Teraz zakładam, że pęcherzyki są nagie lub nieznacznie szorstkie, ale nie owłosione, przez co odpadają nam kolejne trzy gatunki.
W tym momencie, o ile dobrze widzę, pęcherzyki są bez nerwów, (poza dwoma nerwami brzeżnymi), maja one bardzo krótki dzióbek, na szczycie ucięty, przez co bez ząbków. Tedy bohaterką tej akcji jest turzyca sina - Carex glauca.
Oto opis z W. Szafera dotyczący kłosa żeńskiego - Przysadki kwiatowe jajowate, ostre, ciemno-czerwono-brunatne z zielonym nerwem, tak długie jak pęcherzyki lub krótsze. pęcherzyki podłużnie jajowate, 3 - 5mm długie, żółtozielone, czerwono nakrapiane, dojrzałe purpurowobrunatne. Jeśli coś nie pasuje to będziemy się dalej gimnastykować.
Czy znamiona są na pewno 3?
To są te "niteczki", które wystają z pęcherzyków prawda? Jeśli się nie mylę to są na pewno 2.
No to ruszam jeszcze raz. Wzrok już nie ten, a te niteczki trochę się zlewają. Teraz wyraźnie widzę, że są po dwie, a tam gdzie dostrzegłem trzy, po prostu doszła inna z sąsiedniego pęcherzyka. Na szczęście teraz mamy do wyboru tylko siedem gatunków. W dalszym ciągu zakładam, że gatunek nie występował w zbitej darni, przez co odpadają nam dwa gatunki. Kolejne dwa odpadają, ponieważ przyjmuję, że łodyga kwiatowa ma u nasady liście o blaszkach tak długich jak na pędach płonnych. Ponieważ podsadki kłosów, to liście u ich nasady nie mają czarnych uszek. Ponieważ są one zdecydowanie dłuższe od kłosów i do tego żywo zielone mamy zdecydowanie, typowaną turzycę zaostrzoną.
PS. Jak widzisz drobne niedopatrzenie i wychodzą głupoty.
tak,ale dziękuję zapoświęcony czas!!