Są pewne problemy. U Władysława Szafera podstawową cechą kluczową jest wygląd owocku. W pierwszej grupie gatunków ma on mieć niewyraźny kielich zaś w drugiej grupie być wyraźny w postaci małego rąbka. w pierwszej grupie pomocniczo przysadki i podkwiatki, czyli liski znajdujące się blisko kwiatów mają być podługowate a w drugiej grupie gatunków wąskolancetowate, błoniasto obrzeżone.
W twoim wypadku wychodzi pierwsza grupa. Tutaj mamy tylko dwa gatunki, które także z cała pewnością oznacza się po owocach. Roszpunka ostrogrzbiecista, którą domniemywasz powinna je mieć podługowate, w zarysie 4-graniaste. Druga, roszpunka warzywna na je mieć jajowatookrągławe z boków nieco ścieśnione. Ponieważ twój okaz ma liście tylko całobrzegie stawiam na roszpunkę ostrogrzbiecistą, ale tak z 95% pewnością. Poczekaj na owocki.
#603
od maja 2007
Na ziemi kłodzkiej są znane mi 3 gatunki rozszponek. Najczęstsza jest V. olitoria (głównie tereny kolejowe, przydroża itp. synantropijne stanowiska). Rzadsze są V. dentata i V. rimosa - prawie wyłącznie na jako chwasty polach w niskich położeniach i najczęściej na podłożu wapiennym. Najlepiej mieć owoce.
Tutaj zarówno pokrojowo jak i siedliskowo wydaje mi się że to jest V. olitoria, tak na 80%.