To są te okolice. Podejdę do niego wkrótce z kluczem Rostańskiego, ale póki co najważniejsze pytanie - jaka w przybliżeniu była średnika koron kwiatów.
To jest już jakiś ślad. Trochę to potrwa, ale jest nadzieja. Po pierwsze na pewno płatki korony miały co najwyżej 35 mm długości. Dalej nie mamy torebek, ale pomijam ich cechy, ponieważ rośliny nie przypominają gatunków ozdobnych oraz gatunków Oenothera laciniata oraz Oenothera stricta.
Tym sposobem doszliśmy do punktu 8 w kluczu. Teraz wiedza o wielkości płatków korony jest bardzo potrzebna. Mogą mieć one od 25 do 35 mm długości lub być mniejsze. Widoczny pająk, kwietnik namiastek ma do 10 mm długości. Wydaje się w związku z tym, że kwiaty mają płatki raczej z drugiej grupy wymiarowej.
Ponieważ nie ma pewności sprawdzamy cechy pierwszej grupy gatunków, gdzie znajduje się 5 gatunków. Mamy tutaj podaną opcję z czerwonym punktowaniem łodygi, ale pączki kwiatów nie są czerwono prążkowane, dlatego przechodzimy do grupy o kwiatach mniejszych, gdzie znajduje się większość wiesiołków.
Teraz będzie szybki przeskok. Ponieważ płatki kwiatów są sercowate a koniuszki działek na pączkach kwiatowych oddzielają się na kształt litery V z rejonu punktów 15 i 16 szybko przechodzimy do punktu 51. W tej okolicy najbardziej mi odpowiada po przestudiowaniu kilku możliwości wiesiołek śląski - Oenothera subterminalis.
#25
od stycznia 2013
>Tym sposobem doszliśmy do punktu 8 w kluczu.
Mam pytanie gdzie taki klucz można kupić i jak go używac?
Dzięki Piotrze...ufff - jestem pod wrażeniem !!