Czas ruszyć temat. robię to mają przed sobą Florę Polski, Rośliny Naczyniowe tom III pod redakcją Adama Jasiewicza z 1992 roku.
w opisie rodzaju znajdujemy informacje, że gatunki mogą mieć łodygi nagie lub gruczołowato owłosione.Ponieważ liście a szczególnie górne są zakończone ostka trafiamy na dwa gatunki. Jest tutaj Spergularia rubra oraz Spergularia echinosperma, którą odrzucamy, gdyż przylistki naszego okazu są połyskujące. W opisie pierwszego gatunku czytamy - "łodyga płożąca się, owłosiona, wyżej gruczołowato, czasem owłosienie bardzo słabe, rzadko naga. znaczy się tak ma wyglądać typowy przedstawiciel tego gatunku.
W obrębie gatunku wyróżnia się trzy odmiany - var. rubra, var. perennans, var. radicans - ale owłosienie lub jego brak nie mają tutaj znaczenia.
Dzięki za informację o to mi właśnie chodziło:)
Jeszcze jedno pytanie. W cytowanym przez Ciebie opisie jest mowa o owłosieniu łodyg a mi chodzi o liście, które są gruczołowato owłosione na całej roślinie.
Liście i działki kielicha także są opisywane jako owłosione. Teoretycznie owłosienie liści ma być słabe, ale innych możliwości autor opracowania - Marian Szewczyk - nie podaje także przy wyróżnianych odmianach.