#3001
od kwietnia 2001
W roku 2013 będzie się działo. Głównie w atlas-roslin.pl, gdzie nadal prowadzę intensywne prace. Ale i w grzyby.pl coś się ruszy nie tylko w strefie dla grzybiarzy.
Atlasy są szykowane do przeniesienia na nowy „silnik” obsługujący strony www. Obecnie atlas jest tworzony przy pomocy technologi w zasadzie nie zmienionej od początku, tj. 1997 roku, a to 2 epoki w Internecie.
Co to oznacza dla użytkowników? Priorytetem jest aby zmiana nie zakłóciła przyzwyczajeń użytkowników atlasu. Struktura treści atlasu pozostanie taka jak była, z tym samym układem i wyglądem stron. Cokolwiek w tym będę zmieniał później i tylko w tych przypadkach gdy poprawi to czytelność i wygodę użycia atlasu.
Zmiana technologii, o której piszę, będzie miała swój wyraz w dwóch obszarach — uprości nieco użycie atlasu, zwłaszcza jego pełnej wersji, oraz stworzy możliwość szybkiego wdrożenia kilku pomocnych elementów.
Zdecydowanie przyśpieszy pracę nad treścią atlasu, ułatwi także życie autorom wysyłającym zdjęcia do redakcji.
Lista nowalijek jest długa. Z niej kilka konkretów:
Prawdopodobnie usunę rozróżnienie adresu pomiędzy zwykłą a pełną wersją atlasu. Będzie jeden adres zaczynający się na www. A to ile będzie widać treści zależeć będzie od tego, czy jest się aktualnie zalogowanym użytkownikiem pełnej wersji atlasu czy nie. W przejrzysty sposób będzie można sprawdzić i zmienić poziom swojego dostępu do treści atlasu. Zmienić hasło (to już można) lub wylogować się (obecnie logowanie i wylogowanie jest „automagiczne”). Poniekąd związane z tym jest planowane przejście serwera na znacznie szybsze łącze!
Mapki występowania — udrożniona będzie dodawania do nich danych z innych źródeł — obecnie, w przypadku roślin opierają się one w prawie 99% na danych z 'Atlasu rozmieszczenia' a w przypadku grzybów na bazie GREJ. Nowe i uzupełniające dane od dawna czekają, ale nie było dotąd sensownej pod względem pracochłonności opcji czytelnego pokazania tych danych.
Aktualizacje atlasu będą odbywały na bieżąco, niemal on-line, bezpośrednio po akceptacji nowej redakcji danej strony, a nie jak obecnie w cyklach kilkudniowych lub kilkutygodniowych.
Być może analogicznej, gruntownej modernizacji ulegnie bio-forum.pl z zachowaniem wszystkiego co tu dobre (czytelność!) i poprawieniem tego co upierdliwe (np. trudność z dodawaniem fotek - trzeba je teraz samemu pomniejszyć). Zintegrowany wtedy zostanie system kont dostępu do pełnej wersji atlasu i bio-forum.pl tzn. będzie można użyć tego samego loginu i hasła dla dostępu do wszystkich moich serwisów gdzie przewidziane jest logowanie.
Prawdopodobnie zostanie gruntownie zmieniona machanika bazy GREJ i obrazowania rekordów (indeksy, zestawienia, wyszukiwanie itd.). Obecnie jest ona dość sztucznie przyklejona do struktury bio-forum.pl i grzyby.pl. Dodawanie i akceptacja rekordów będzie znacznie mniej pracochłonna.
Czas zmian to dobry czas aby napisać do mnie czego Ci brakuje w atlasach. Co byś chciał mieć, co jest niezbyt wygodne itd. Teraz jest największa szansa na szybką realizację.
Życzę najlepszego w Nowym Roku.
Dopisuję do listy spraw/pomysłów do realizacji. Dziękuję.
#3004
od kwietnia 2001
ok. dopisuję do listy to-do
niektóre z tych rzeczy będzie można dość szybko zrealizować tj. do początku tegorocznego sezonu wegetacji
co do pkt.3 to synonimy nazw roślin (lecz nie zespołów) są w indeksie (z --> odsyłającą do nazwy głównej), ograniczone do tzw. ważniejszych synimów, tj. używanych w polskich florach itp.
jeśli w jakichś przypadkach są kłopotliwe braki synonimów prześlij ze 2-3 przykłady a zorientuję się w jakim zakresie rozszerzyć
Rzeczywiście synonimy przeoczyłem:)
Natomiast synonimy nazw zespołów i innych jednostek syntaksonomicznych masz w publikacji z pkt. 1
#3005
od kwietnia 2001
Teraz jestem na etapie przenoszenia danych budujących atlas do nowej bazy danych. Sprawdzanie integralności itd.
Tak, że projekt sunie w swoim tempie do przodu.
Potem zostanie jeszcze dopracowanie prezentacji/tworzenia stron atlasu z tej nowej bazy.
Nie ma jasności ile jeszcze zejdzie ale jest szansa że w 4-5 tygodni da radę to zrealizować.
Po tym, gdy wszystko będzie już wyglądało na stronach www, tak jak było, to będę dodawał nowe elementy.