Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Sphagnum fallax czy/i fimbriattum oraz s. riparium - proszę o pomoc [zdjęcia]
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2012 « starsze wątki (do 10 listopada 2012) «
i

#91
od sierpnia 2007

2012.11.05 12:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Joanna Sasal
Witam wszystkich :)

Ostatnio badam pewne ciekawe torfowisko nawiązującego do kontynentalnego torfowiska wysokiego z fazą dolinkową, a także z pewnymi przejściotorfowiskowymi płatami.

Wśród roślin zielnych pospolicie występuje wełnianka wąskolistna, rzadziej turzyca dzióbkowata, pojawiają się kępy polytrichum oraz bagno zwyczajne, borówka bagienna, wśród wysokotorfowiskowych - żurawina i modrzewnica.

Z prześciowotorfowiskowych są płaty z siedmiopalecznikiem, rzadziej bobrkiem, fiołkiem błotnym i goryszem.

Mam pewien dylemat co do gatunków torfowców. Zasiedlają one dolinki (poza kępami polytrichum nie ma tu typowej kępkowo-dolinkowej budowy, ew. w części zachodniej terenu pod okapem drzew pojawia się wełnianka pochwowata. Są natomiast połacie, jak mnie się zdaje, dołów potorfowych zarosłych sphagnum, żurawiną i wełnianką.

Bardzo proszę o pomoc. Moim zdaniem mamy tu do czynienia ze S. fallax, fimbriatum i riparium. Mam nadzieję, że zdjęcia pomogą w identyfikacji :

1. Zdjęcia z września :






i

#92
od sierpnia 2007

2012.11.05 12:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Joanna Sasal
2. Zdjęcia z października:

Jedno z siedlisk na torfowisku - zarośnięty dół potorfowy z wkraczającą e. angustifolium :



S. riparium ? Dolinki pomiędzy kępami e. vaginatum pod póki co niezbyt zwartym okapem młodych sosen i brzóz:






S. fimbriatum (vol.2) ?











Z góry dziękuję za pomoc.

Joanna :)
i

#497
od maja 2007

2012.11.05 23:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Michał Smoczyk (michau)
Moim zdaniem S. fallax tu jest na zdjęciach, ale to żadna odkrywczość z mojej strony bo ten gatunek jest pospolity i występuje w takich układach. Ja tam bez spojrzenia pod binokularem się nie wypowiadam. S. fallax ma mniej więcej równobocznotrójkątne listki łodygowe.

Ps. 1. Mi to średnio raczej wygląda na t. wysokie.

Ps. Binokular, mikroskop, binokular, mikroskop.... A po jakimś czasie złapiesz temat i już coś będziesz w stanie sama powiedzieć makroskopowo.
i

#93
od sierpnia 2007

2012.11.06 07:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Joanna Sasal
Witaj Michale, dziękuję za wypowiedź.

Ano właśnie - binokularu ani mikroskopu nie posiadam w domu (jeszcze), chociaż mam okaz tego mchu i chętnie wzięłabym go pod lupę. Zastanawiam się nad funkcją makro w aparacie (z obiektywem 100 mm do makro - ciekawe, czy coś udało by się uchwycić ...

A co do siedliska to tu pokazałam faktycznie zbliżone bardziej do t. przejściowego. To miejsce ma zasilanie deszczowy, ponieważ jest tu lokalne obniżenie terenu i wody powierzchniowe z otoczenia tu spływają.

Teren określono jako torfowisko wysokie,a ja próbuję ustalić jego faktyczną przynależność - czy aby na pewno z tym mamy do czynienia, ale z 1 str. są torfowce dolinkowej fazy wysokiego + kępy płonnika i kilka gat. wysokotorfowiskowych (ale nie ma rosiczki, t. brunatnych [ wystąpienie tylko na sąsiedniej łące t. magellanicum) i wiele innych zagwostek, dlatego postanowiłam umieścić te zdjęcia.

Mimo świadomości tego, że powinnam oznaczyć je pod mikroskopem, ale póki co nie mam możliwości [ale zamierzam to zmienić w niedalekiej przyszłości] :)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaka to roślina? Oznaczanie « Archiwum (zapytania do grudnia 2018) « Archiwum 2012 « starsze wątki (do 10 listopada 2012) «
Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji