Po czym to Romanie poznajesz? jeśli chodzi o pistacjowe zabarwienie kłosa żeńskiego, to pałka wysmukła pasuje. Stosunek długości kłosów męskich do żeńskich zmieni się jeszcze tak drastycznie, żeby były podobnej długości? Chyba że te proporcje nie stanowią podstawy do oznaczenia?
Dodam jeszcze, że ta "kępa" była wyraźnie niższa od pałki szerokolistnej
Brałem pod uwagę kształt i kolor liści, a także ich długość w stosunku do wysokości kwiatostanu, bardziej mi to pasuje do pałki wąskolistnej. Kolor kłosów żeńskich (kolba) na pewno się zmieni. Pałka wysmukła ma krótką i dość grubą (w stosunku do długości) kolbę, chociaż chyba jest w początkowej fazie wzrostu. Możesz mieć racje, może to być pałka wysmukła zwłaszcza, że w terenie łatwiej zobaczyć te wszystkie proporcje. A tak one się przedstawiają:
Męskie i żeńskie kwiatostany są oddalone od siebie na 1-6 cm. Żeński kwiatostan jest owalny lub podługowato-jajowaty, jasnobrązowy o długości 4-9 cm i 1-2 cm szerokości. Kwiaty nie mają przysadek. Męskie kwiatostany mają długość od 8 do 16 cm, ich oś pokryta jest włoskami.
Inna rzecz, że do nas (lubuskie)jeszcze ten obcy gatunek pałki nie dotarł. Skoro dotarł do Tarnowa, tzn.,że jego ekspansja systematycznie posuwa się na północ.
O tym gatunku możesz sobie poczytać klikając w wyszukiwarce :
Inwazyjne gatunki roślin ekosystemów mokradłowych Polski