kurcze, przez myśl mi właśnie przeszło, że to JEST nerecznica Villara:
- ten kamień, spod którego wyrasta,
- ta mini-skarpa nad kałużą w zacienionym miejscu,
- wysokość ok 600-700 m npm, Beskid Niski
nie macałem jej (włoski na listkach), a lepszego zdjęcia nie posiadam. ale pamiętam dokładnie, w którym to było miejscu, w razie czego ;-)
Młodociane paprocie są bardziej do siebie podobne dlatego trudniej jest je rozpoznawać. Ta młodociana paproć na zdjęciu to wietlica samicza i pozornie przypomina nerecznice Villara jeśli popatrzymy na ząbkowanie odcinków. Poza żółtymi gruczołkami tą paproć na zdjęciu od nerecznicy Villara możemy rozróżnić też po tym że ona ma bardziej miększą i cieńkszą blaszkę liściową.
Dziękuję za wyjaśnienia, zastanawia mnie czy jest Pan w stanie wykluczyć wietlicę alpejską w tej fazie wzrostu? Myślałem, że oba gatunki różnią się jedynie kształtem zarodni - ta wietlica samicza to tak "na czuja"?
Z młodocianych paproci to nie łatwo rozróżnić wietlice samiczą od alpejskiej gdy nie mają kupek zarodni, ale wietlica samicza ma wyraźniejsze ząbkowanie na szczytach odcinków 2 rzędu niż wietlica alpejska. Ta paproć na zdjęciach to wietlica samicza. Z moich obserwacji wynika że wietlica alpejska nie schodzi poniżej 800 m.