czy to jest chaber austriacki/frygijski?
Chabry to rzeczywiście zadanie dla bardzo ambitnych. Swobodnie się między sobą krzyżują. Temu tutaj ze względu na dość długie przyczepki bliżej do gatunku Centaurea pseudophrygia.
w pierwszej chwili też pomyślałem o Centaurea pseudophrygia, ale porównywałem zdjęcia obu roślin w "atlasie-roślin" i zauważyłem, że liście obu gatunków różnią się kształtem, w szczególności u nasady są szerokie dla C. pseudophrygia, ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie w rozróżnianiu obu gatunków, czy po prostu takie a nie inne okazy zostały uwiecznione na zdjęciach a cecha jest zmienna. Poza tym chaber perukowy nie występuje w Beskidzie Niskim, patrząc na mapę rozmieszczenia - w przeciwieństwie do austriackiego, który jest stałym bywalcem tych okolic.
Liście chabrów są bardzo zmienne. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku próbowałem zmierzyć się z tym tematem i zauważyłem, że nie ma korelacji pomiędzy wyglądem koszyczków a liśćmi. Poza tym to bardzo puszczalski rodzaj. We florze Rumunii, w której dość udatnie zmierzono się z tematem podaje się ponad 2000 mieszańców. Poza tym dla każdego czystego gatunku wymienia się średnio po pięć odmian. Można się pogubić.