#668
od listopada 2008
To dopiero początek kłoszenia, w tym przypadku moment "wyrzucania wiechy". Wiecha jest zasłonięta pochwą liściową i niewiele widać. Mnie to przypomina trzcinnik lancetowaty. Byłem wczoraj na mokradłach i właśnie ten trzcinnik podobnie teraz wygląda, choć dużo osobników ma już wiechy rozpostarte. Musi mieć conajmniej 0,5 m wzrostu i rośnie w środowisku podmokłym.
Nie wróżę Ci sukcesów w identyfikacji traw na podstawie jednego słabego zdjęcia. Tych zdjęć powinno być kilka, różnych części i z bliska. Potrzeby jest także opis: stanowisko, czy kępkowa, czy rozłogowa, wysokość, rozmiary kłosków, itp. Niektóre trawy da się rozpoznać tylko do rodzaju.
Mi wygląda raczej na Calamagrostis epigeios - blaszki liściowe są tu niebiesko-zielone, C.canescens ma bardziej zielone, poza tym wydaje mi się, że widzę spiczasty, długi języczek, C.canescens miałby tępy. Przy oznaczaniu traw należy zwrócić uwagę na to co wymienił Przedmówca, ale nie można zapomnieć o górnej stronie blaszki liściowej i języczku.
Trochę nietypowa, ale raczej kupkówka pospolita - Dactylis glomerata
rośnie w dość suchym miejscu w towarzystwie jeżyn oraz wrzosu.
Dziękuje;)
#675
od listopada 2008
Już pisaliśmy, że bez kwiatostanu trudno odróżnić, poza tym wydaje mi się, że to nie trawa tylko turzyca - być może t. owłosiona. Turzyc również nie poznamy bez kwiatostanu. Od traw odróżnisz turzycę po przekroju łodygi: turzyce mają trójkanciastą łodygę.
Lepiej, dla każdych nowych gatunków zakładać oddzielne wątki. Wszak tak stanowi regulamin tego forum. Ostatnie zdjęcie to jeżyna. Kilka zbliżeń na szczegóły i być może uda się określić gatunek. Mamy tutaj kilku batologów.
#693
od listopada 2008
Jeśli chodzi o trawy - patrz uwagi w innym twoim poście. Pierwsza trawa - już pisałem. Druga - wysoce prawdopodobna kłosówka wełnista. Trzecia - mietlica lubi się tak otwierać po zasuszeniu i ma podobne plewy, ale jaka? - za mało danych. Nie ździwię się, jeśli to jakaś inna trawa - gdyby chociaż był tam jakiś obiekt dla porównania wielkości kłosków.