#654
od listopada 2008
Moim zdaniem manna jadalna (ewentualnie z tych podobnych z tego rodzaju, oprócz m. mielec). Dlaczego uważasz, że to coś innego?
#658
od listopada 2008
Mnie to się bardziej z tego zdjęcia kojarzy z kupkówką: spłaszczone pochwy i ten języczek. Wąska i równomiernie zbudowana wiecha oraz jasny kolor trawy może wskazywać na K. Aschersona.
To prawdopodobnie Poa compressa.
Tak masz rację już sprawdziłem to Poa remota, ma np. bardzo szorstkie pochwy i jest zdecydowanie większa i ma szersze liście od Poa copressa. Zasugerowałem się trochę. Bo na "Czerwonej liście Wielkopolski" ma kategorię VU a ja u siebie spotykam ją dość często. Ponadto w "Księdze Polskich traw" można przeczytać jest to trawa leśna. Dziś np. znalazłem ja na terenie porozbiórkowym dość licznie w towarzystwie Sagina procumbens , Marchantia polymorpha, Epilobium sp., Agrostis stolonifera, Carex hirta itp. Zdjęcia zrobiłem przy rowie wśród pól. Jednak ma nieco szersze spektrum ekologiczne niż to można tu i ówdzie wyczytać:)
#661
od listopada 2008
Jakbyś mógł to zrób lepsze zdjęcia, np. wiechy, kłosków z bliska. Nie ma dobrych zdjęć tej trawy w sieci. Te w tutejszym atlasie też do bani. Poszukuję tej trawy u mnie - na razie bezskutecznie. Na ostatnim zdjęciu zrobiłeś w pełnym słońcu - zdjęcie prześwietlone i słabo widać kłoski. Rób kilka zdjęć: z lampą, bez lampy itp. a jak jest zbyt ostre słońce - zacień obiekt. Zresztą chyba Ci nie muszę tłumaczyć, chodzi o to, że ta roślina jest ważnym znaleziskiem (jeśli to ta?).
Tak toczymy dyskusję a sprawa może wydawać się prosta Poa palustris?
To na 100 % Poa palustris niepotrzebnie się napaliłem:)