Witam!
Za oknem juz coraz ładniej. W ogródku zakwitly krokusy i przebisniegi.
Ktos gdzies juz moze zauwazyl Wawrzynka ? Nieopodal mojego domu zawsze juz o tej potrze zakwitl w jedym miejscu lepieznik bialy w ilosci okolo 10 sztuk, a w tym roku ani listka jeszcze.
Na razie poza przebiśniegami widziałem kwitnący podbiał.
Ja już w swojej okolicy (Pogórze Śląskie, Beskid Mały) widziałem w naturze kwitnące: wawrzynek wilczełyko, podbiał pospolity, lepiężnik biały, śledziennica skrętolistna, przylaszczka pospolita, pierwiosnka wyniosła i śnieżyczka przebiśnieg, a żywiec gruczołowaty prawie już kwitnie. Więc z wiosennymi roślinami jest już całkiem nieźle.
Zakwitły także przylaszczki pospolite, które w Chrzanowie i okolicy są godne swojej nazwy.
Dzisiaj wycieczka z rodzina.
Ku zdziwieniu przy samym wyjsciu z domu na placu powitały mnie 2 kwitnące Podbiały pospolite.
W czasie spaceru w poszukiwaniu Wawrzynka natknelismy sie na Zawilce z pakami ktore niedlugo wybija, liscie ziarnopłonów oraz gajowca czy dabrowki - nie kwitnace. Wawrzynka nie udalo mi sie znaleźć w dalszym ciagu.
U mnie, w okolicy Żar, czyli południe lubuskiego, widziałem pierwszego dnia wiosny następujące, kwitnące rośliny: fiołek wonny, lepiężnik różowy, pierwiosnka wyniosła, podbiał pospolity, przetacznik bluszczykowy, przylaszczka pospolita, śledziennica skrętolistna, śnieżyczka przebiśnieg (już przekwita), zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny i złoć żółta. Do tej listy na pewno mogę dodać śnieżycę wiosenną w Lubskim Łęgu Śnieżycowym (Natura 2000 PLH080065), chyba największe, po rezerwacie Śnieżycowy Jar, skupisko tego gatunku w Polsce.
Na Jurze kwitnie już zdrojówka rutewkowata, kokorycz pełna i miodunka ćma.
Roman - Wonne juz sa u Ciebie??? Masakra! Ale szczesciarz!
U mnie fiołek wonny (Viola odorata) występuje najczęściej na stanowiskach antropogenicznych (stare parki, grodziska, okolice starych młynów). W dwóch przypadkach fiołkowi towarzyszył czosnek, prawdopodobnie zielonawy (Alium oleraceum), co mogłaby sugerować o występowanie na moim terenie zespołu Violo odoratae-Ulmetum minoris (łęg wiązowy z fiołkiem wonnym). To jednak wymaga dalszych obserwacji. Tak na marginesie, w płd. - zach. część Polski, chyba najwcześniej można zaobserwować fenelogiczne pory roku, a co za tym idzie, wiosenne geofity.
#3605
od października 2007
Na Dolnym Śląsku już są też pierwiosnki wyniosłe, fiołki polne i przetacznik ożankowy z pojedyńczymi kwiatami już także widziałam. Z jeszcze mniej wiosennych: wilczomlecz sosnka i obrotny, mniszki, bluszczyk kurdybanek, jasnota różowa, tobołki polne też już kwitną.