Wyka ptasia - Vicia cracca.
To nie jest V. cracca tylko V. tenuifolia
Ja jestem tylko laikiem ,ale jako , że sama zamieszczałam tu latem zdjęcia wyki ptasiej, to dokonałam przeglaadu historii forum pod tym kątem i znalazlam taką wypowedź sprzed lat:
"Piotr Grzegorzek (piotr_grzegorzek) na forum od września 2006, wypowiedź #1765
Jak wynika z opisu w kluczu Szafera wyka długożagielkowa powinna mieć niebieskie kwiaty o słabej woni, czym różni się od wyki ptasiej, która ma kwiaty niebieskofioletowe bezwonne."
Proszę o uzasadnienie skąd wniosek, że to V. tenuifolia, (odróżnienie niebiesko fioletowego od fioletowego na podstawie tych zdjęć jest trudne). Zdjecia nie powąchamy- czy są jeszcze jakieś inne szcegóły pozwalające odróżnić te dwa gatunki?
Według Szafera inne cechy to u wyki ptasiej żagielek, czyli najdłuższy płatek ma blaszkę tak długą jak paznokieć i węższą od niego zaś wyka długożagielkowa posiada blaszkę 2 razy dłuższą od paznokcia i szerszą od niego. Te cechy są tutaj dość trudne do uchwycenia.
Inne cechy dotyczą liści. U wyki ptasiej ma być 6 - 10 (12) par listków zaś u wyki długożagielkowej 10 - 12 par równowąskich listków. Na zdjęciach, gdzie było to możliwe naliczyłem 8 par listków. Tedy oczekuję kolejnego głosu w dyskusji.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 22.grudnia.2011)
Ponieważ maksymalnie doliczyłem się jedenastu par listków, a częściej mniej niż dziesięć będę upierał się przy wyce ptasiej.
ja natomiast podtrzymuję swoje stanowisko że to V. tenuifolia. Dla mnie płatek żagielka jest wyrażnie dłuższy i szerszy od paznokcia. Kształt listków również wskazuje wg mnie na V.tenuifolia choć ta cecha jest znacznie słabsza od cech w budowie kwiatów.